TereBox T2

Humax UD-FOX - přijímač UPC Direct od známého výrobce

| Tisk

obrázek Společnost UPC Česká republika začala k digitální satelitní placené televizi UPC Direct v prosinci 2008 dodávat nový set top box Humax UD-FOX. Jedná se o první přijímač korejské značky Humax pro středoevropskou platformu UPC Direct. O novince přinesl portál parabola.cz první informace v předchozích týdnech. Nyní přichází na řadu samotná recenze nového abonentského přijímače.

Humax UD-FOX je přístroj určený zejména pro příjem placené satelitní televize UPC Direct ve standardním rozlišení (SD) v kompresním formátu MPEG-2 s kapacitou pro 2500 televizních a rozhlasových stanic. Přijímač má vestavený dekodér podmíněného přístupu Nagravision. Karta s přijímačem je spárována, takže nelze kartu používat v jiném (vlastním) přijímači a ani v jiném přijímači stejného modelu bez zásahu operátora (změny spárování karty s přijímačem). Na škodu to rozhodně není. V případě, že se zákazník rozhodne pro komplet (přijímač + karta), očekává se, že přístupovou kartu bude používat v zapůjčeném přístroji. Zákazník si může nadále pořídit pre-paid kartu této platformy. Ta pracuje v systému CryptoWorks.

Balení, přední a zadní panel, dálkové ovládání

obrázek Přijímač UD-FOX (dále jen UD-FOX) je dodáván v bílé krabici. Popisy na bocích krabice jsou ve čtyřech jazycích - angličtině, maďarštině, češtině, slovenštině. Některé texty v češtině na obalu nejsou přeloženy přesně - např. Upomínky a vyskakovací okna a další. Součástí balení je přijímač Humax UD-FOX včetně dálkového ovládání a baterií, návod ve čtyřech jazycích a kabel SCART. V testovacím balení byl přiložen i seznam autorizovaných servisních a prodejních míst UPC. Na obalu najdeme další zajímavou informaci - vyrobeno v Estonsku (Made in Estonia).

UD-FOX je dodáván v černém provedení v rozměrech 250x40x180 mm. Na předním panelu se nacházejí 4 funkční tlačítka - stand-by, TV/R mód a dvojice tlačítek pro přepínání programů. Zhruba uprostřed nalezneme 3 barevné LED diody signalizující provoz přístroje - stand-by, TV a R mód. Napravo pod odklopným víčkem najdete čtečku přístupových karet UPC Direct v systému Nagravision.

obrázek Na zadním panelu se nacházejí dva F-konektory (vstup i výstup satelitního tuneru - možnost propojení s dalším satelitním set top boxem), 2x SCART (TV a VCR), audio cinch (L+R), video cinch, digitální výstup zvuku SPDIF a nechybí zde ani sériové rozhraní RS-232 pro případné aktualizace firmware.

S přijímačem se dodává dálkové ovládání. Taktéž v černém provedení. Ovladač poskytuje přístup nejen do menu ale i zrychlené volby pro přepínání obrazového formátu či speciality jako zastavení obrazu.

Menu přijímače

OSD menu přijímače vychází z osvědčeného rozhraní, které je známé z běžných novějších set top boxů značky Humax. Menu je multijazyčné a nechybí ani bezchybná čeština.

Základní menu obsahuje celkem 5 položek - Preference, Editovat programy, Instalace, Systém, Podmíněný přístup. V nabíce Preference najdeme možnost nastavit rodičovský zámek, zvolit jazyk menu, titulků, zvuku. Výhodou je nastavení preferovaných dvou jazyků audio tracků (doporučuje se na tyto pozice nastavit češtinu a slovenštinu), času, A/V výstup a chování menu (průhlednost, doba zobrazení informační lišty při přepínání programů atp. V položce Editovat programy lze přesouvat i uzamykat vybrané programy. Prvních 300 programových pozic je vyhrazeno pro programovou službu UPC Direct a kanály na těchto pozicích nelze přesouvat! Dále je zde možnost editovat některou z pěti favoritních skupin.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Chyba párování karty a přijímače

Menu instalace slouží pro nastavení paraboly a přijímaných satelitů. Je zde i možnost automatického i ručního vyhledávání programů. Zde je také položka Aktualizace, která slouží pro upgrade řídícího firmware v přijímači. Nechybí zde ani možnost uvést stroj do továrního nastavení.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Hlavní menu

Položka Systém přináší informace o nainstalovaném firmware a dostupném signálu. Pod nabídkou Podmíněný přístup se skrývá informace o přístupové kartě.

Zkušenosti s příjmem

Při úvodní instalaci se přijímač zeptá na nejzákladnější informace - např. na požadovaný jazyk menu (lze kdykoliv jednoduše změnit) a region (lze měnit jen při nové instalaci), časové pásmo a parametry satelitu (je přednastaveno). Po několika minutách přístroj vybídne k uložení nalezených programů. Při skenování vidíme i kmitočty a programy, které ukládá do paměti. Je třeba zajímavé, že ukládá jen TV+R programy volné a kódované, které jsou technicky dostupné s přístupovou kartou (neukládají se kódované signály jiných providerů).

Hned po instalaci jsem musel zhruba 15 minut čekat na aktivaci karty - přístroj jinak do té doby hlásil chybu spárování a zatím bylo možné sledovat sledovat jen volné programy.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Volba jazyka - menu, zvuku, titulků

Humax UD-FOX umožňuje uložitnastavit jiný audio track u všech programů. Nastavení si pamatuje.

EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) bez problémů pracuje na všech placených programech služby. S výhodou lze přijímat české EPG i na dalších stanicích jako programy MTV, VH1 či CNN. Čeština v EPG je bez chyb.

Příjem dalších satelitů

Přijímač UD-FOX podporuje DiSEqC a také USALS. Je tedy s ním možné přijímat programy nejenom z pozice 19,2°E, kde placená televize momentálně vysílá, ale i z dalších pozic, pokud jsme na to technicky vybaveni - nejlépe DiSEqC motorem.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Informační lišta

Další satelity je skutečně možné přijímat. V menu jsem přidal další družici, nastavil příslušné zeměpisné souřadnice a Humax provedl přetočení paraboly. Na satelitu Eutelsat W2 (16°E) naladil jen několik programů (lze přijímat i nízké symbol rate). Důvodem jsou časté změny na transpondérech a parametrech. V přijímači nebyl aktuální seznam transpondérů a parametrů. Podstatně lepších výsledků jsem dosáhl na družicích Hot Bird, na pozici 13°E, kde jsou parametry víceméně dlouhodobě stejné.

S ukládáním programů jsme omezeni kapacitou přijímače, který umožňuje uložit až 2500 televizních a rozhl. stanic celkem. Kanály z různých satelitů mimo programovou službu Direct se ukládají na programové pozice od čísla 301 výše.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Channel list

Příjem jiného regionu

Přijímač technicky umožňuje přijímat programy pro jiný region. Lze sledovat českou, slovenskou i maďarskou nabídku v rozsahu objednaného předplatného. Region lze měnit jen při nové instalaci (změna do továrního nastavení). Lze využívat různé kombinace menu a programové nabídky (např. české OSD menu a slovenskou nabídku). Tato vlastnost je negarantovaná provozovatelem služby a nelze ji zákazníkům doporučit.


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Elektronický jízdní řád

Přístroj ve stand-by ano nebo ne?

Často diskutovaným tématem je, zda set top boxy uvádět do stand-by, vypínat ze zásuvky či nikoliv. Provedl jsem proto měření spotřeby energie. V pohotovostním režimu (stand-by) měl přístroj spotřebu 10,8 W. Stejnou hodnotu jsem zaznamenal při příjmu programů ve vertikální polarizaci. Při horizontální měl spotřebu o jeden watt vyšší. Důvodem stejné spotřeby v pohotovostním stavu je fakt, že přístroj neustále "pracuje". Vyhledává nový řídící firmware a také stahuje nový programový rastr (pokud je k dispozici). Při stisknutí tlačítka stand-by je přístroj ihned schopen přijímat satelitní vysílání (nedochází ke známému zdlouhavému bootování).


obrázek
Obrázek z menu přijímače - Vyhledávání programů na satelitu Eutelsat W2

Závěr

Humax UD-FOX lze bez obav označit za první přijímač UPC, který prakticky rozšiřuje možnosti příjmu programů. Není to jen set top box pro příjem placené televize + volných programů ze stejné orbitální pozice ale nabízí mnohem více - zejména možnost příjmu dalších satelitů a praktické ovládání, které uživatelé dobře znají z ostatních přijímačů tohoto korejského dodavatele. Předchozí modely přijímačů platformy nebyly schopné bez problémů přijímat programy z dalších pozic. Uživatelsky přívětivé ovládání i u nového modelu zůstává samozřejmostí.

Za laskavé zapůjčení přístroje Humax UD-FOX k testům tímto děkuji společnosti UPC Česká republika, provozovateli placené satelitní televize UPC Direct.

Zhodnocení:
+ jednoduchá obsluha
+ podpora DiSEqC a USALS
+ možnost příjmu dalších satelitů


- chybí displej

testováno na firmware:
H/W verze: NEO REV 1.0
Verze software: UPSNA 1.00.12
Verze zavaděče: A 2.13
ID systému: 1849.0000
datum vydání: 21. listopadu 2008

Martin Vyleťal

Vybrané články