TereBox T2

GIGABLUE HD800 Solo - pokračujeme s Broadcomem

| Tisk

Poměrně neznámým přijímačem na českém trhu je GIGABLUE HD800 Solo, jehož srdcem procesor Broadcom BRM7325, přijímače s Broadcomy se vyznačují velkou stabilitou, užitnou hodnotou a operačním systémem LINUX s Enigmou 2, nejinak je to i tohoto modelu.


obrázek


obrázek


obrázekPoměrně výraznými prvky na čelním panelu je podsvícený vypínač a velmi výrazný modrý display, od toho pravděpodobně je odvozen název Gigablue. Podsvětlení se dá pomocí instalovaného pluginu vypnout a také je možné změnit intenzitu nebo barvu podsvícení. Přístroj zobrazuje pouze číslo kanálu.


obrázek

Na zadní straně přijímače najdeme standardní konektory pro připojení a konektor pro připojení externího zdroje.

Základní technická data najdete zde.

V přístroji je standardně instalována Enigma 2 od Red teamu, takže nastavení za použití průvodce je jednoduché a bezproblémové.

Již v základu překvapí instalovanými pluginy a to především Web browserem, Damirovým titulkovačem a užasnou podporou pro EPG instalovaným pluginem CoolTV a CrossEPG


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Damirův titulkovač je plugin, který na základě EPG dokáže vybrat ze zvolené databáze serveru např. opensubtitlies.org titulky i českém jazyce, tyto uložit na námi zvolené médium a přehrát je online u námi sledovaného filmu, rovněž je možné si přečíst rozšiřující informace z IMDb.


obrázek


obrázek

Kromě image od Red teamu je možné použít v přístroji i HDTVFreak image. Tento image Vám však nedoporučuji, jakýkoliv rychlý pohyb po menu způsoboval restart zařízení.

Samotná instalace je možná přes usb, doba přeinstalace je přibližně 25 min. O průběhu instalace jsme informováni číselnými údaji na displeji. Přístroj je vybaven 1 x universální čtečkou a 1X CI. Karty Skylink a CS Link nám budou fungovat po instalaci příslušných pluginů buď online nebo jako *.ipk z tmp přístroje.Je možné používat oscam, cccam, mgcamd, scam. Po instalaci je možné v přístroji provozovat karty v systému Cryptoworks i přechodné ICE. Přepínání kanálů do 1,5 vteřiny. Pokud nechceme instalovat tyto pluginy je možné použít CA moduly. Otestoval jsem EuroCam, Irdeto Neotion, Irdeto Smit HD, ALphacrypt a Mascom-u všech je bylo možné zobrazit a nastavit z menu, přepínání kanálů bezproblémové žádné rušivé hlášky se nezobrazovaly. Čeština v Menu, TXT i EPG je bezchybná, ale upozorňuji že záleží na použitém skinu, ne všechny totiž český jazyk podporují.

Přístoj jsem měl připojen k tv SONY KDL-55EX725, kabelem HDMI 1.4 a zobrazení bylo špičkové. Pokud by jsme chtěli ještě obraz doladit dle svého, je možno to provést přes menu položky video enhancement setup a nastaveni A-V. K přístroji je možné současně připojit kabelem HDMI i SCART a sledovat tak stejné programy na dvou TV, SCART funguje i při rozlišení 1080i.


obrázek


obrázek


obrázekVzhledem k použití operačního systému Enigma2 může přístroj pracovat bez problémů v domácí síti a poradí s multimedii stejně jako všechny přístroje na tomto základě tzn. nahrává na zvolené médium – usb disk, hdd nebo síťový disk z těchto médií také bezproblémově přehrává standardní formáty - avi, mkv, vob, mp3 a další, je možné používat timeshift a časovač. Připojení síťového disku nelze provést přes menu ale je potřebné si vytvořit vlastní automounts.xml a tento nakopírovat do adresáře etc/enigma2.
Např. takto:


obrázek


Nahrávky jsou ukládány rozkódované a ve formátu *.ts, tudíž další zpracování pomocí např. DVR Studia je možné. Můžeme zvolit také svůj oblíbený skin a používat picony – grafické zobrazení loga stanice. Ze skinů je možné použít i tolik v současnosti oblíbený HD Glass


obrázek


obrázek


Kanály je možné editovat přes DreamboxEdit nebo Dreamset, pro přesouvání souborů do a z přístroje můžeme používat DCC. K přístroji je možné se připojit i přes WIFI, podporuje použití čteček Smargo a některé DVB-T USB.

Samostatnou kapitolou je vynikající dálkový ovladač, padnoucí skvěle do ruky s rozmístěním klávesnic tak jak má být a velmi slušným dosahem a směrovostí.


obrázek

Hodnocení:
+ předinstalované pluginy
+ podpora
+ dálkový ovladač
+ možnost backupu z menu

- pouze 1x USB


- chybí eSATA
- momentálně nepodporuje karty IRDETO

Závěr:
Přijímače s Enigmou jsou vždy na mém žebříčku o něco výše než ostatní, totéž platí i o tomto přístroji. Za cenu těsně nad 4500,- Kč získá zákazník jednoduše ovladatelný přístroj s velmi dobrou podporu, téměř vše je možné instalovat z internetu, včetně settingu. Přístroj má totožné funkce jako ty mnohem dražší, firmware od Red Teamu je stabilní a neustále vyvíjené.

Přístroje Gigablue dováží do ČR firma olmiSat s.r.o.

In.Miroslav PAVELKA
olmiSat s.r.o.

Vybrané články