Xtrend 1000

Raketa Proton úspěšně vynesla satelit Astra 2E

| Tisk

obrázek Nosná ruská raketa Proton po mnoha měsících obnovila starty. V noci na 30. září byl vynesen dlouho očekávaný satelit Astra 2E pro satelitního operátora SES (Astra). Start rakety bylo možné sledovat na webu a také v HD a SD rozlišení na transpondérech Astra na pozici 19,2°E.

Byl to první start Protonu od letošního července, kdy měla nosná raketa za úkol vynést tři navigační satelity GLONASS. Raketa se ale krátce po startu zřítila a termíny dalších startů byly proto odloženy. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že příčinou nehody byla nesprávná instalace úhlových senzorů. Následně se Federální kosmická agentura rozhodla změnit tvar senzorů, aby se předešlo podobným problémů v budoucnosti.

Proton odstartoval s Astrou 2E z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli 29.9.2013 ve 23:38 hodin našeho času (30.9.2013 v 03:38 hodin ráno času v Bajkonuru). Po devíti hodinách a 12 minutách od startu došlo k separaci satelitu od horního stupně Breeze M rakety Proton.

Satelit Astra 2E na základě objednávky SES (Astra) zhotovila a dodala společnost Astrium (Francie). Kosmický aparát je založen na vysoce spolehlivé platformě Eurostar E3000 a vybaven 60 transpondéry v Ku pásmu, včetně 12 transpondérů určených pro pokrytí mimo Evropu a dále také 4 v Ka pásmu, které budou poskytovat další generaci vysílacích a širokopásmových služeb v Evropě, na Středním Východě a Africe z orbitální pozice 28,2°E/28,5°E. Astra 2E při startu vážila 6 tun. Družice má výkon 13 kW a očekávanou životnost 15 let.

Astra 2E je v pořadí sedmým satelitem na bázi Eurostar v satelitní flotile SES, po úspěšných startech SES 6 v červnu 2013 a Astra 2F před rokem.

Satelit Astra 2E bude mít 3 svazky pokrytí - Europe beam (pokrytí britských ostrovů, západní, jižní a střední Evropy), UK spot beam (pokrytí britských ostrovů), Middle East beam (pokrytí Středního Východu). V Ka pásmu poskytne jeden svazek označený Europe a pokryje zejména Německo, Rakousko, Švýcarsko, země Beneluxu a také Česko.

Příjem transpondérů z evropského svazku bude v Česku a na Slovensku bezproblémový s parabolami od průměru cca 90 cm. Britský svazek (UK Spot beam) bude mít podobné pokrytí jako transpondéry ze stejného svazku Astry 2F. Příjem tedy bude možný v Česku s parabolami kolem 150 až 200 cm.

Kapacitu na satelitu Astra 2E v britském svazku bude využívat britská veřejnoprávní BBC a dále také i ITV. Znamená to, že skončí možný příjem atraktivních britských programů s parabolami relativně malých rozměrů ve velké části Evropy.


obrázek

mapa č. 1 - Předpokládaný footprint Astra 2E, Europe beam, Ku pásmo


obrázek

mapa č. 2 - Předpokládaný footprint Astra 2E, UK Spot beam, Ku pásmo


obrázek

mapa č. 3 - Předpokládaný footprint Astra 2E, Middle East beam, Ku pásmo


obrázek

mapa č. 4 - Předpokládaný footprint Astra 2E, Europe beam, Ka pásmo

vybrané technické parametry

satelit: Astra 2E
plánovaná orbitální pozice: 28,2°E
nosná raketa: Proton
výrobce satelitu: EADS Astrium
počet transpondérů (Ku pásmo): 60
počet transpondérů (Ka pásmo): 4
polarizace (Ku pásmo): lineární
polarizace (Ka pásmo): kruhová
pokrytí: Velká Británie a Irsko, Evropa, Střední Východ
určení: DTH, VSAT a broadbandové služby
očekávaná životnost: 15 let