TereBox T2

Skylink letos chystá hybridní boxy, mobilní TV, na příští rok další přeladění

| Tisk

logo Provozovatel satelitní platformy Skylink letos představí hybridní set top boxy se systémem Viaccess Orca, mobilní televizi. Na příští rok další přeladění programů. O technických a programových novinkách je dnešní rozhovor. Na otázky webu parabola.cz odpovídal Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která platformu Skylink provozuje.

Rozhovor se týká nejenom rozšíření nabídky o další HD programy v balíčku DIGITAL ale také o žádané placené stanice, cenové politice a rovněž o chystaných technických novinkách.

Parabola.cz: V závěru roku 2014 se nabídka platformy Skylink rozšířila o řadu stanic ve vysokém rozlišení – zejména programů českých a slovenských komerčních stanic. Řada stanic v HD rozlišení ale divákům chybí – například Prima ZOOM HD, Prima LOVE HD, WAU HD či DOMA HD. Plánujete zařadit tyto programy do Vaší nabídky a případně kdy?

Jaromír Glisník, M7 Group: Naší strategií je vysílat všechny nejpopulárnější programy - měřeno jejich sledovaností - v HD. Samozřejmě, pokud budou ve významnější míře nativní HD vysílat. Programů vysílajících v HD přibývá, proto se naše HD nabídka jistě bude rozšiřovat. Přesné termíny zveřejníme, až to bude aktuální.

V programové nabídce DIGITAL zatím není BARRANDOV HD. Plánujete tento program přidat do Vaší nabídky?

Bude-li mít TV Barrandov zájem o šíření programu BARRANDOV v HD kvalitě, zařazení do nabídky bude možné. Jsme schopni nabídnout HD distribuci za cenu SD distribuce, tedy bez zvýšení dosavadních nákladů.

TV Barrandov v dubnu 2015 spustí dva nové programy – Kino Barrandov a Barrandov Plus. Budou tyto stanice v nabídce Skylinku? V HD nebo SD?

Dosud jsme s vysílatelem o zařazení nových programů do naší nabídky nejednali a nevím, zda bude mít o vysílání na satelitu zájem. Pokud ano, zařazení do nabídky nic nebrání, ať v SD nebo HD.

Z nabídky satelitu Astra 3B nedávno „vypadl“ program RTVS HD (STV HD / Jednotka HD). Dočkají se klienti Skylinku obou programů slovenského veřejnoprávního vysílatele v HD rozlišení?

obrázek RTVS jsme nabídli vysílání obou programů v HD bez navýšení nákladů na satelitní distribuci. Naše nabídka dosud nebyla přijata, což ovšem nemusí znamenat, že se programy RTVS v HD na satelitu neobjeví. Dosud RTVS využívá pro satelitní distribuci služby jiné společnosti. Je tedy možné, že tomu tak bude i v případě HD vysílání.

V minulém rozhovoru pro web parabola.cz jste uvedl, že komerční stanice mohou chtít poplatky za jejich stanice. Poplatky ale patrně budete promítat do ceny Vašich služeb. Budete muset kvůli zařazení dalších HD programů nuceni zvyšovat servisní poplatek?

Výše poplatků za jakékoli služby je závislá na tržním prostředí. V situaci, kdy se televizní programy bezplatně vysílají přes pozemskou distribuci, přece není možné stanovit neúměrně vysoké poplatky. Kdybychom poplatky neúměrně zvýšili a zákazníci by od nás odešli, z čeho bychom pokryli naše náklady?

Přes měsícem se nabídka Skylink rozšířila o nový gastronomický kanál Mňam TV. Proč je tato stanice v placené nabídce, když je volně dostupná v pozemním vysílání?

Zařazení programu do konkrétní úrovně nabídky je vždy věcí komerční dohody s vysílatelem, přičemž je třeba brát v úvahu různé faktory, například územní omezení práv vysílatele. Nebývá pravidlem komerční dohody tohoto druhu zveřejňovat.

Je zařazení Mňam TV „signálem“ pro diváky, že již balíček DIGITAL o další programy nechcete rozšiřovat?

Velmi rádi rozšíříme jakoukoli úroveň naší nabídky, bude-li to dávat komerční smysl. Pokud vysílatel nového programu bude mít vysílací práva pro neplacenou distribuci přes satelit a rozhodne se ji financovat, nabídku Digital o nový program rozšíříme.

Společnost AMC Networks nedávno představila další kanál ve vysokém rozlišení – sportovní kanál Sport1 HD. Na tomto programu se – krom jiného – vysílají i některé přenosy z formule 1 (tréningy, kvalifikace). Zvažujete zařadit tento program do Vaší nabídky? Ano – ne?

Ano, zvažujeme. Rozhodující je ovšem atraktivita programové nabídky. Vysílání pár hodin tréninků Formule 1 za rok není jistě dostatečně pádným důvodem pro navýšení našich nákladů o cca 7 miliónů korun ročně. Peníze z poplatků našich zákazníků musíme investovat racionálně.

V minulosti jste tvrdil, že hodláte divákům nabízet HD verze programů, pokud budou k dispozici. Platí to i pro stanici Sport1 HD?

Silná nabídka HD programů je naší dlouhodobou prioritou. To ovšem neznamená, že do nabídky zařadíme každý program vysílající v HD. Pokud se rozhodneme program zařadit, musí to dávat komerční smysl. Buďto vycházející z jeho atraktivity – sledovanosti, poptávky – nebo z ochoty vysílatele satelitní distribuci v HD spolufinancovat.

Zhruba před rokem jste webu parabola.cz uvedl, že jste se již s programmerem dohodl na podmínkách zařazení programu Animal Planet HD do Vaší nabídky. Tato stanice ale stále není ve Vaší placené televizi. Dočkají se diváci?

Ano, komerční ujednání týkající se zařazení programu Animal Planet HD do naší nabídky jsou součásti naší smlouvy s vysílatelem. Víme tedy přesně, kolik nás přechod programu do HD bude stát jak co do satelitní distribuce tak programových poplatků. Pokud se rozhodneme program v HD zařadit, včas budeme zákazníky i odbornou veřejnost informovat.

Místo čekání na Sport1 HD a Animal Planet HD se klienti platformy Skylink dočkali dalšího programového rozšíření v HD rozlišení – nové stanice Qyou HD. Proč jste se rozhodli pro tento program místo žádaného lokalizovaného programu jako je Animal Planet HD či Sport1 HD?

Satelit Astra 23,5°E, který pro satelitní distribuci primárně využíváme, má značnou volnou kapacitu. Proto zařazení jednoho programu nijak nevylučuje zařazení jiného programu. Vždy ovšem platí, že náklady na satelitní distribuci je třeba uhradit. A platíme je buďto z poplatků vybraných od zákazníků nebo z výnosů od vysílatelů. Jsme velmi rádi, pokud se vysílatel rozhodne využít našich služeb pro primární distribuci svého nového programu v Evropě, jak tomu je například u programu Qyou HD. Spuštění satelitní distribuce tohoto programu naprosto nijak nesouvisí se zařazením či nezařazením jiného programu.

Balíčky s placenou televizí se v poslední době rozšířily o další programy. Budete kvůli tomu nuceni zvýšit ceny pay-tv?

Stejně jako u jiných služeb v konkurenčním prostředí je výše poplatků daná nabídkou a poptávkou. Myslíme si, že naše placené balíčky mají velmi slušnou a stále rostoucí hodnotu. Díky tomu, že počet jejich předplatitelů stabilně roste, neexistuje bezprostřední důvod ceny zvyšovat. To si s ohledem na konkurenci dovolit ani nemůžeme. Musíme však velmi rozumně hospodařit a neinvestovat do projektů, které nepřinesou návratnost.

Říkáte, že počet klientů s placenými balíčky roste. Můžete uvést počet abonentů jednotlivých balíčků? Jaké balíčky zákazníci nejvíce preferují?

Z dvou miliónů aktivních zákazníků Skylinku většina vystačí s balíčky Digital a Digital HD. Ke konci roku 2014 mělo necelých půl miliónů karet aktivní alespoň jeden placený balíček. Meziročně počet karet s placeným balíčkem narostl o 50 tisíc, a to zejména díky HD balíčkům. Nejpopulárnějším placeným balíčkem je však stále Multi, následují balíčky Mini, Kombi, Flexi 7 a Multi HD.

Skylink před léty zařadil do své nabídky dokumentární kanál o historii History Channel. Stanice se programově posunula. Jak hodnotíte tuto změnu? Zachováte tento program ve Vaší nabídce?

History HD byl jedním z prvních HD programů v naší nabídce. To se jistě cení, „historické“ zásluhy nelze popřít. Osobně však změnu obsahu této stanice těžce nesu. Je samozřejmě možné, že se nový obsah vysílání někomu líbí. Obecně platí, že v okamžiku obnovování smlouvy atraktivitu každého programu pečlivě hodnotíme.

obrázek Začátkem letošního roku proběhla další optimalizace satelitní kapacity provozovatele M7 Group. Řada programů změnila své transpondéry. V případě Discovery Showcase HD dokonce opakovaně. Proč stanice stále přesouváte z místa na místo? Rozumím tomu, že majitelé Skylink READY přijímačů víceméně změnu parametrů ani nezaznamenají, nicméně ostatní musí „pořád“ přelaďovat přijímač. Co Vy na to? Vydrží stávající parametry programů alespoň 2 roky?

Věřte mi, že bychom programy nepřesouvali, pokud bychom pro to neměli pádné důvody. Vzhledem k tomu, že v příštím roce skončí SD distribuce řady programů a tím i DVB-S, lze předpokládat nutnost přeladění i v příštím roce. S tím se, bohužel, nedá nic dělat. A je třeba vzít v úvahu, že podstatné změny frekvencí bývají spojeny s podstatným zlepšením programové nabídky. Pokud chce zákazník bez přijímače s Fast Scanem sledovat nový program, musí si jej naladit.

Vedle postupného navýšení FEC u řady transpondérů společnosti M7 Group dochází v poslední době k navýšení přenosové rychlosti na hodnoty od 29500 do 29900 ksymb/s. Hodláte změnit symbol rate i u dalších transpondérů? Třeba u kmitočtu 12,109 GHz?

Změnu SR z 29500 na 29900 bude možno provést po dovybavení uplinkové stanice o poměrně nákladné zařízení. U našeho nového HD transpondéru byla tato technologie již součástí dodávky. Je možné, že změnu budeme v budoucnu realizovat, ovšem pouze jako součást jiných změn, aby nebylo nutno zbytečně přelaďovat přijímače.

M7 Group přesunula maďarské programy pro zákazníky Skylinku na satelit Eutelsat 9A (9°E), kde se vysílá sesterská maďarská pay-tv platforma AustriaSat Magyarország. Budete pro klienty Skylinku rozšiřovat programovou nabídku o další stanice z této pozice?

Naši maďarskou nabídku považuji za dostatečnou. Rozšíření v blízké budoucnosti neplánujeme.

Budou moci si klienti Skylinku objednat i nějaký z balíčků AustriaSat Magyarország? Platforma používá karty Skylinku, takže by to nemusel být technický problém...

Technický problém v tom skutečně není. Je třeba ovšem brát v úvahu otázku teritoriálních vysílacích práv a komerčních podmínek maďarských vysílatelů.

Na český a slovenský trh hodlá vstoupit společnost Telekom Austria Group (TAG) prostřednictvím místních operátorů. Co říkáte na dalšího hráče na českém a slovenském trhu? Jste připraveni bojovat o své zákazníky?

Těžko se komentuje něco, co prozatím reálně neexistuje. Mám-li soudit z dosud zveřejněných informací o technické kvalitě distribuce, programové nabídce a cenách, není důvod se obávat o přízeň našich hodnotných zákazníků.

Jeden z nových operátorů pay-tv hlásí, že bude poskytovat hybridní set top boxy. Některé programy budou na satelitu, „okrajové“ bude možné sledovat přes internet. Hybridní set top boxy plánuje i M7 Group. Na podzim loňského roku jste oznámil, že budete na trh dodávat hybridní přijímače se systémem Viaccess. V jakém stádiu je tento proces?

Testování bychom rádi zahájili v létě, abychom mohli nové služby spustit na podzim, pro předvánoční trh, kdy se nejvíce utrácí.

Uspíšíte zavedení těchto přijímačů na trh?

Samozřejmě bychom rádi nový projekt rozjeli co nejdříve. Nechceme však na trh vyjít s přístroji, které nebudou bezvadně fungovat. V tomto ohledu uspíšení nečekejte.

Co od hybridních set top boxů od M7 mohou diváci očekávat?

Jednoduché a intuitivní ovládání, sledování lineárního vysílání a programů z archivů bez toho, že by si divák uvědomil, odkud program přichází – ze satelitu nebo z internetu. Naše IPTV služba online.nl již část softwarového vybavení nového přijímače využívá a dle hodnocení našich nizozemských zákazníků poskytuje mnohem lepší zážitek než konkurenční platformy. Inu necháme se překvapit.

Úspěšně jste dokončili proces výměny dekódovacích karet CryptoWorks za Irdeto a ICE karty. V současné době jsou programy pro Skylink zakódovány jen systémy pro tento typ novějších karet. Čeká diváky Skylinku nějaká další změna – například výměna karty za Viaccess Orca?

Pokud bude uživatel karty Irdeto chtít využívat funkcionality našich hybridních přijímačů, bude potřebovat novou kartu. Karta bude standardní součástí každého přijímače, což logistiku značně zjednoduší. Uživatel přijímače ani nebude vědět, že nějaká karta Viaccess Orca existuje. Prostě si koupí nový přijímač… a karta Irdeto mu zůstane na památku.Jak je Skylink daleko k zavedení mobilní televize?

Mobilní televize a spuštění hybridních služeb jsou dvě složky téhož projektu. Očekávám spuštění přibližně ve stejnou dobu – na podzim letošního roku.

Co mohou zákazníci od Skylinku očekávat do budoucna?
S ukončením distribuce v MPEG-2 souvisí nutnost vybavení našich zákazníků HD přijímači. Naši HD nabídku postupně zatraktivňujeme a komerční HD programy poskytujeme bez příplatku, abychom zákazníky se starými SD přijímači motivovali k včasnému pořízení nového přijímače. Je to velký projekt, do kterého jsme hodně investovali a budeme investovat i nadále. Jsme moc rád, že v propagaci HD vysílání sehrává parabola.cz tak významnou roli.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal

Vybrané články