Quantcast

Skylink: Dodávky karet Viaccess Orca postupně nahradí Irdeto

| Tisk

logo Operátor satelitní platformy Skylink začne do několika týdnů dodávat na český a slovenský trh přístupové karty s moduly pro systém podmíměného přístupu Viaccess Orca. Během roku na trhu nahradí prodeje stávajících karet Irdeto. Pro stávající klienty Skylinku se nic nemění. Programová nabídka bude nadále kryptována systémem Irdeto.

"V rámci M7 Group jsme se rozhodli pro rozvojové projekty využívat namísto různých systémů systém jeden – Viaccess Orca," říká webu parabola.cz Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která platformu Skylink provozuje. Na trhu se postupně objeví nové přijímače vybavené novým kódovacím systémem.

"Naši zákazníci s kartou Irdeto však takovýto přijímač nemohou se svou kartou využívat. Pro ně jsme zavedli možnost výměny karty, aby si nemuseli kupovat kartu novou," vysvětluje Jaromír Glisník novou položku v zákaznickém účtu Skylinku.

Karty Irdeto postupně zmizí z českého a slovenského trhu. "Dodávky nových karet Irdeto na trh postupně nahradí dodávky karet Viaccess Orca. Tento proces bude trvat přibližně rok. Po čase již nové karty Irdeto na trhu nebudou a nový zákazník, který chce využívat Skylink například s televizorem s DVB-S2 tunerem, bude potřebovat CAM," konstatuje Jaromír Glisník.

Pro novou kartu Skylinku v systému Viaccess bude zákazník potřebovat buď nový přijímač nebo modul. "CAM Irdeto v kombinaci s kartou Viaccess Orca nefunguje. Proto na trhu musejí být i CAMy Viaccess Orca," pokračuje Jaromír Glisník. Nové moduly pro Viaccess Orca bude vyrábět francouzská společnost Neotion. Moduly budou standardu CI+ a funkční jen v televizorech nebo některých přijímačích s CI+ rozhraním. "O distribuci modulů s kartami projevili zájem 3 distributoři," říká Jaromír Glisník a dodává: "Počítám, že první objednávky udělají během měsíce, dvou.""Na trhu poměrně dlouho budou vedle sebe existovat přijímače a CAMy Irdeto a Viaccess Orca," vysvětluje Jaromír Glisník. Zákazníci se aktuálně nemusejí obávat konce systému Irdeto a výměny karet. "Žádnou plošnou výměnu karet neplánujeme," doplňuje.

Jak dlouho budou vedle sebe existovat systémy Irdeto a Viaccess u Skylinku? "Při morální a technické životnosti přijímače kolem 5 let je zřejmé, že minimálně 5 let bude počet aktivních zákazníků s přijímačem a kartou Irdeto v řádu stovek tisíc. Dá se tedy říci, že minimálně 5 let nebude dávat smysl měnit karty," uzavírá téma Jaromír Glisník z M7 Group. Zároveň zdůrazňuje, že nelze garantovat dlouhodobou životnost čehokoliv. Pokud by například došlo k prolomení systému Irdeto, urychlil by se přechod na systém Viaccess.

redakce

Reklama
Vybrané články