eMTech eM-200CR - přijímač s CA CryptoWorks
| Tisk
EMTech eM-200CR (dále jen eMTech) má vestavěný dekodér CryptoWorks pro vložení přístupové karty (Czech Link, Slovak Link, UPC Direct či jinou) a dále pak 2 volné sloty pro vložení libovolného modulu (Irdeto, Aston, Viaccess, Magic či jiný). EMTECH je na trh dodáván ve stříbrnozlatém provedení.
Na předním panelu nalezneme nalevo tlačítko STANDBY. Uprostřed je umístěn zelený 4-číslicový 7mi segmentový displej, pod ním jsou dvířka, pod kterými jsou ukryty 2 sloty standardu CI a čtečka pro vložení dekódovací karty CryptoWorks. Vedle displeje nalezneme tlačítko MENU/OK a EXIT. Napravo pak ještě čtyři šipky sloužící pro pohyb v MENU.
V zadní části přístroje pak najdeme výstup UHF modulátoru, 3 zásuvky cinch (video a audio L+R), 2 zásuvky SCART, digitální audio výstup S/P DIF, komunikační rozhraní RS232 pro aktualizaci firmware či settingu, LNB IN a LNB OUT (vhodné pro připojení dalšího digitálního či analogového přijímače). Vedle síťového kabelu je umístěn klasický kolébkový vypínač.

Význam některých tlačítek je zřejmý. Pojďme se podívat na významy jen některých: tlačítko INFO slouží k vyvolání základních informací o programu (viz první snímek). Z těchto informací můžeme mj. vyčíst, zda program je uzamknutý (lock), kódovaný (znak dolaru), zda provozovatel vysílá teletext (text) a zda jsou k dispozici na výběr podnosné zvuku (lang) - ty pak můžeme volit tlačítkem LANG na DO. Vybraná podnosná zvuku se však nedá uložit do paměti (chyba ve firmware?). Příjem teletextu můžeme uskutečnit stiskem tlačítka TEXT na dálkovém ovladači. U českých programů lze přijímat teletext s českými znaky. Teletext se dá přijímat i běžně přes televizor.

Na obrázku vidíte dekódovaný obraz české TV stanice Prima kartou Czech Link.
EMTECH jsme otestovali na problém, o kterém jsme nedávno na stránkách Parabola.cz psali: problém s dekódováním programů České televize po přechodu z volného vysílání na kódované. Test byl uskutečněn v pátek před 20.hodinou na programu ČT1. Do dekodéru jsme vložili kartu Czech Link a přepnuli na ČT1, která v ten moment vysílala volně. Krátce po 20.hodině byl satelitní signál ČT1 zakódován. Na receiveru EMTECH jsme po zakódování nezaznamenali žádné výpadky v dekódování ČT1.

Menu EMTECH vyvoláme stiskem tlačítka MENU na DO. Základní menu se dělí na DISH SETUP, INSTALLATION, PARENTAL LOCK (rodičovská pojistka), FAVORITE CHANNELS, SYSTEM SETUP a SYSTEM INFORMATION - CI.
V menu se dá pohybovat šipkami nahoru a dolu, výběr potvrdíme stiskem OK; menu opustíme stiskem EXIT.

V submenu SATELLITE COLLECTION můžeme vybírat družice, které se nám v menu INSTALLATION budou zobrazovat. Jednotlivé názvy družic můžeme editovat stiskem tlačítka INFO. Nainstalované kmitočty u jednotlivých družic s parametry je možné modifikovat, přidávat či mazat. Tyto možnosti jsou zvláště zajímavé pro uživatele, který chce proskenovat opravdu co nejvíce používaných transpondérů. Funkce je zajímavá i pro lovce přenosových kanálů.

V dalším submenu DISH CONNECTION lze korektně nainstalovat parabolu, konvertor a natáčecí zařízení.

Přejděme k druhé položce v základním menu, čím je INSTALLATION. Menu se opět dělí na další položky SCAN SATELLITE, SCAN TRANSPONDER, REMOVE SATELLITE, EDIT CHANNELS, RESET FACTORY DEFAULTS a TRANSFER DATA.

Přesuňme se do submenu SCAN SATELLITE. Zde můžeme vybrat družice, které hodláme 'proskenovat'. Poté je možné vybrat, zda si přejeme ukládat jen volné programy (SCAN FREE CHANNEL) či všechny (SCAN ALL CHANNEL).
Nové programy se ukládají na konec seznamu.

Přesuňme se do dalšího submenu - SCAN TRANSPONDER, který slouží pro vyhledávání (proskenování) konkrétního transpondéru. Vybereme správnou družici, zapíšeme parametry transpondéru - kmitočet, SR, polarizaci a FEC. Pak je možné určit, zda vyhledat jen volné kanály či všechny, nakonec zda má přístroj vyhledat síťové informace a zda má automaticky vyhledat příslušné PIDy. Další 'položkou' je indikátor jemného signálu.

Submenu REMOVE SATELLITE slouží pro odstranění nainstalovaných satelitů. V dalším submenu EDIT CHANNELS můžeme vybrané kanály smazat, přesunout či odstranit. Aktivní program je zobrazen v náhledu, přitom je slyšet i zvuk programu. Pod obrazovkou jsou zobrazeny informace o aktivním programu.

V podmenu RESET FACTORY DEFAULTS lze přijímač uvést do továrního nastavení. Všechno Vaše nastavení v přijímači tak bude odstraněno. Poslední submenu v menu INSTALLATION je TRANSFER DATA sloužící pro přenos dat - např. mezi přijímači.

V menu FAVORITE CHANNELS je možné velmi jednoduše - vybráním programu a stisknutím tlačítka OK - přidávat programy do některého ze tří favoritních skupin. Programy ve favoritních skupinách se pak zobrazují ve druhém sloupci.

V menu SYSTEM SETUP nastavíme veškeré základní nastavení přístroje. Display Language určuje v jakém menu s námi má přístroj komunikovat. Na výběr máme mj. angličtinu, španělštinu, francouzštinu či ruštinu. České menu ale zatím chybí. Audio Language určuje, jaký zvuk programu má eMTech preferovat. Možnosti jsou stejné jako u Audio Language. Dále pak můžeme nastavit typ TV, výstup SCARTu (RGB či CVBS), rozměr obrazu (4:3 či 16:9), Time Offset (časový posun), výstup UHF modulátoru aj.

ZÁVĚR
Korejský výrobce eMTech uvedl na trh přijímač s vestavěným dekodérem CryptoWorks. Menu přístroje je graficky velmi povedené a hlavně rychlé. Uživatel získá kvalitní a moderní přístroj za příznivou cenu. Všechny klady přijímače však zatím kazí nemožnost ukládání audio stopy a absence českého menu. Věřme však, že v příští verzi firmware budou popisované problémy odstraněny.
- Některé technické parametry:
- 2 x slot Common Interface (CI) pro vložení libovolných modulů
- vestavěný dekodér CryptoWorks
- Vstupní kmitočty 950 ~ 2150 MHz
- Podpora pro vložení až 4000 TV a R programů
- Podpora pro uložení 500 transpondérů
- Příjem SCPC a MCPC signálů z C i KU písma 1-45Ms/sec
- Podpora titulků a teletextu
- Podpora DiSEqC 1.0 a 1.2