Quantcast

Digitální vysílání ČT: Pec pod Sněžkou dokryta

| redakce | tisk

Česká televize spustila další digitální dokrývač. Tento v pořadí již osmdesátý digitální vysílač ČT malého výkonu zlepšuje příjmové podmínky multiplexu veřejné služby na Trutnovsku, konkrétně v Peci pod Sněžkou.

Digitální převaděč ČT v Peci pod Sněžkou je situován na hotelu Horizont. Do provozu byl uveden v úterý 17. ledna 2012. Vysílá na 53. kanálu v horizontální polarizaci.

Česká televize je provozovatelem vlastní sítě 1 pro digitální zemské vysílání (DVB-T) multiplexu veřejné služby. Ten obsahuje všechny čtyři programové okruhy ČT v digitální kvalitě (ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4) a digitální doplňkové služby (jako je teletext nebo elektronický programový průvodce EPG). Síť 1 je v současnosti šířena 26 digitálními vysílači velkého výkonu a 80 digitálními vysílači malého výkonu - tzv. dokrývači.

Digitální dokrývače ČT jsou budovány dle standardizované metodiky v lokalitách, kde se na základě kontrolních měření prokáže nedostatečná intenzita a/nebo kvalita signálu sítě 1 z příslušných vysílačů velkého výkonu, a kde také následná analýza prokáže, že je vybudování digitálního vysílače malého výkonu vhodné.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články