Hispasat vypnul 2 íránské kanály

| redakce | tisk

Satelitní operátor Hispasat ukončil šíření dvou kanálů z produkce íránského rozhlasu a televize IRIB - Press TV a Hispan TV na základě žádosti španělské vlády. Společnosti Hispasat a distributor a vlastník uplinku Mediapro získaly žádost od místního úřadu pro telekomunikace.

"Írán provede všechny právní kroky nutné pro vypořádání s novou vlnou amerických a evropských útoků na svá média," uvedl Mohammed Sarafraz, zodpovědný za mezinárodní vyslání IRIB.

Hispan TV a Press TV ve společném prohlášení tvrdí, že se jedná o "nový útok na svobodu projevu" a "pokus umlčet média říkající pravdu". Provozovatel těchto stanic tvrdí, že nedostal žádné varování ohledně porušování právních předpisů nebo rozhodnutí o ukončení distribuce. Dodávají, že španělská vláda nemá žádné právo pro takové rozhodnutí.

Je známo, že satelitní operátor Hispasat je částečně řízen satelitním operátorem Eutelsat, který sídlí ve Francii. Připomeňme, že v říjnu letošního roku ukončil Eutelsat šíření programů IRIB po uvalení sankcí EU na Írán. Letos v listopadu se řada vysílatelů na družicích Eutelsat potýkala s rušením svého signálu. Bylo prokázáno, že tyto rušení byly prováděny z území Íránu.

zdroj: satkurier.pl