Češi vyhledávají zprávy na počítači i v televizi
| redakce | tiskPočítač a televizi využívají alespoň občas ke sledování zpráv téměř všichni uživatelé internetu starší 15 let. Nejvíce roste konzumace zpravodajství v mobilu. V telefonech a tabletech je potenciál růstu největší, zhruba polovina dotázaných je zatím ke sledování zpráv nevyužívá vůbec.
Informace o aktuálních trendech ve zpravodajství přinesla rozsáhlá studie, kterou na reprezentativním vzorku české internetové populace realizovala společnost Nielsen Admosphere.
Co se týče nejvyužívanějších zdrojů zpravodajství, vyhrává v České republice jednoznačně počítač (resp. notebook) a televize. Tyto platformy využívají k dennímu sledování zpráv zhruba dvě třetiny respondentů, pouze 3-4 lidé ze 100 uvedli, že je jako zdroj zpráv nevyužívají vůbec. Na třetím místě je u uživatelů internetu starších 15 let zpravodajství v rozhlase, alespoň jednou denně je poslouchá bezmála polovina respondentů.
S odstupem čtvrté je sledování zpravodajství prostřednictvím mobilu. To meziročně stále roste, dle posledního výzkumu hledá zprávy v telefonu alespoň jednou denně více než čtvrtina dotázaných. „Pro srovnání, na Slovensku jsou uživatelé internetu v tomto mnohem dál, mobil je tam třetím nejčastějším zdrojem zpravodajství,“ komentuje výsledky výzkumu Alena Ivánková z Nielsen Admosphere.
Žebříček platforem využívaných k denní konzumaci zpravodajství u českých uživatelů internetu uzavírají tištěné noviny a tablet. Na rozdíl od tabletu však mají noviny daleko větší základnu lidí, kteří je jako zdroj zpravodajství alespoň někdy využívají. Výsledky jsou tedy zajímavé i z druhé stránky, z pohledu neuživatelů.
Z českých respondentů zprávy v mobilu nesleduje celých 40 %, v tabletu dokonce dvě třetiny. Důvodem nemusí být neochota zpravodajství v těchto zařízeních sledovat, ale prostý fakt, že lidé dané přístroje nevlastní či v nich nemají dostupné internetové připojení.
Parabola.cz
Facebook
Twitter











20:05 Nominace na výroční ceny Český lev
20:00 Tajná nacistická věda (8/8)
20:20 Bratři a sestry (43)
20:15 Polabí (50)
20:10 Zralé víno
20:05 Josef Klíma: Jak jsem přežil devadesátky
20:30 Rosamunde Pilcherová: Láska a iné poklady
20:10 Moja diagnóza
20:30 Dunaj, k vašim službám XIII. (14)
20:20 Muž na radnici (6)