Senát dal zelenou přechodu na DVB-T2
| redakce | tiskSenát bez pozměňovacích návrhů schválil novelu zákona o elektronických komunikacích. Novela umožňuje přechod digitálního pozemního vysílání na nový vysílací standard DVB-T2.
Změna vysílacího standardu si vyžádá u domácností výměnu starších televizorů nebo set top boxů za nové, které podporují DVB-T2 a úspornější kodek HEVC (H.265). Podle odhadů vlády bude přechod na DVB-T2 stát české domácnosti 5 miliard korun.
Přechod na novější vysílací standard DVB-T2 byl zahájen v březnu letošního roku spuštěním prvních DVB-T2 vysílačů tzv. Přechodového multiplexu 12. Nová vysílací síť aktuálně pokrývá zhruba 69 procent populace. Diváci v novém formátu mohou naladit celkem 14 televizních programů: TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima MAX, Prima ZOOM, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, TV Noe a Šlágr TV. Programy televizní skupiny Nova nejsou součástí přechodového multiplexu.
V následujících měsících mají odstartovat další dvě přechodové DVB-T2 sítě, které budou provozovat Česká televize a společnost Digital Broadcasting.
Přechod na nový standard DVB-T2 má být v Česku dokončen v roce 2021. Po dokončení migrace do DVB-T2 se uvolní 700 MHz pásmo (kanály 49 až 60), které bude využíváno pro rychlý mobilní internet.
Parabola.cz
Facebook
Twitter











20:10 Inspektorka Candice Renoirová IX
20:00 Robin Hood (3/10)
20:20 Policie Modrava II (3)
20:15 Polabí (79)
20:10 Veselé Vánoce přeji chobotnice
20:05 Josef Klíma: Jak jsem přežil devadesátky
20:30 Viera (4/9)
20:00 Eric Clapton
20:30 Kukučka (4)
20:20 Inženýrská odysea (13/13)