CryptoBox 800 UHD

Česká televize se chystá na DVB-T2

| redakce | tisk

V České republice se připravuje spuštění dalšího přechodového DVB-T2 multiplexu. Po sítích společností České Radiokomunikace a Digital Broadcasting spustí svůj veřejnoprávní DVB-T2 multiplex Česká televize (ČT).

"Plán spouštění vysílačů přechodové sítě ještě není finalizován, neboť stále ještě probíhají jednání s poskytovateli služby šíření TV signálu," uvedla na dotaz webu parabola.cz Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize.

"Rychlost rozšiřování signálového pokrytí bude záviset mimo jiné i na stavebně technických možnostech telekomunikačního operátora, který bude signálové šíření servisně pro Českou televizi zajišťovat," popisuje plány pro web parabola.cz Karolína Blinková z ČT.

Pro přechodovou DVB-T2 síť budou z větší části použity kmitočty, které budou součástí i definitivní frekvenční DVB-T2 sítě České televize. "Kmitočtová koordinace pro DVB-T2 sítě je téměř ukončena. Z velké části se podařilo pro přechodovou síť, kterou bude využívat Česká televize, použít kmitočty, které se přechodem do finální sítě již měnit nebudou," upozornila mluvčí ČT Karolína Blinková.

Jaké programy bude DVB-T2 multiplex ČT obsahovat? "Mux ČT bude zahrnovat programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT sport HD, ČT 24 HD a ČT :D HD/ČT art HD," uvádí mluvčí ČT.

Na finální DVB-T2 multiplex ČT si ještě musí diváci počkat. "Česká televize spustí svůj finální DVB-T2 multiplex 1.7.2020. Do té doby bude vysílat všechny své programy v HD rozlišení v přechodovém multiplexu," vysvětluje Karolína Blinková.

Aktuálně mohou diváci na klasickou pozemní anténu přijímat v MPEG-2/SD kvalitě programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT Sport z celoplošného DVB-T multiplexu 1 a ČT:D/ČT art z celoplošného DVB-T multiplexu 3 a také z nadregionální sítě RS7 (Regionální síť 7), rozšíření veřejnoprávního multiplexu (multiplex 1a). V této DVB-T síti RS7/MPx1a se vysílají také MPEG-4/HD programy ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD. Kmitočtové příděly pro RS7/MPx1a jsou platné jen do konce letošního roku.

"Stále platí záměr, vypnout současné rozšíření multiplexu veřejné služby (MUX 1a), který využívá RS7, po dosažení 95 % pokrytí obyvatelstva sítí DVB-T2. Z toho vyplývá, že by určitý čas po 31.12. 2017 mělo toto rozšíření současného multiplexu veřejné služby pokračovat s distribucí. Záleží však, v jakém rozsahu budou pro RS7 prodlouženy kmitočtové příděly, jejichž platnost končí právě 31.12. 2017," popsala webu parabola.cz mluvčí ČT Karolína Blinková.