Široká nabídka DVB-T antén

16 cen za 7 dní. Česká televize uspěla na pěti festivalech

| redakce | tisk

Dokumenty, filmy i seriály České televize získaly v uplynulém týdnu šestnáct ocenění na celkem pěti tuzemských a zahraničních festivalech. Jednu ze tří hlavních cen v kategorii dětský film si z Německa odnáší příběh Přání k mání.

V Buenos Aires získal cenu za nejlepší dokument Barenboim: Smetana - Má vlast a na mezinárodním festivalu sportovních filmů v Liberci posbíraly dokumenty České televize cen rovnou osm. Bodovaly i přírodopisné cykly Magické hlubiny či Krajinou domova II.

Přání k mání (foto: ČT)
▲ Přání k mání (foto: ČT)

Koprodukční snímek režiséra Víta Karase, Přání k mání, získal na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel v německém Chemnitzu jednu ze tří hlavních cen v kategorii dětský film. Součástí ocenění je i finanční podpora určená k distribuci do kin a televizí v Německu. Film vyhrál v konkurenci snímků z Islandu, Indie, Finska, Norska, Srbska, Makedonie a Ruska. „Mám obrovskou radost, že se úsilí všech, kteří na filmu pracovali, zúročilo nejen na festivalu ve Zlíně, ale i na mezinárodní úrovni, a že naše práce obstála i před zahraničním publikem. Věřím, že nám cena z Chemnitz otevře dveře do zahraniční distribuce a třeba i na další festivaly,“ říká režisér Vít Karas.

V zahraničí bodoval i koprodukční dokument České televize Barenboim: Smetana - Má vlast. V Buenos Aires opanoval hned dvě soutěžní kategorie. Kromě ceny za nejlepší dokumentární film si v konkurenci více než osmnácti set snímků z celého světa, které se ucházely o účast na festivalu, odnesl i ocenění Best Interview.

Ve slovenské Nitře, na 34. mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm, ocenili pořadatelé tvůrce přírodopisného cyklu Magické hlubiny a dokumentu Krajina kamenných věží. A hlavní cenu z festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm v Karlových Varech získal dokument Archa světel a stínů, oceněny byly rovněž cykly Krajinou domova II a Na vlastní nohy. Nejvíce cen si však odnáší pořady ČT z mezinárodního festivalu sportovních filmů Sportfilm Liberec. Hlavní cenu získal dokument Banik!!!, dále bodovaly dokumenty Ester na druhou, Sokol žije, Viděno třemi, Boxerky z Klokočova z cyklu Náš venkov, Atletika z cyklu pro děti Ty Brďo! nebo 13. komnata Evy Romanové a Příběhy 20. století - Sport, vzdor a doping.

zdroj: ČT