Jiřina Bohdalová na ČT1 ve filmu Klec Jiřího Stracha

| redakce | tisk

Jiřina Bohdalová se po delší době vrací na televizní obrazovku ve vážné roli. Zároveň si, po snímku Vrásky z lásky a pohádkách Šťastný smolař a Anděl Páně 2, zopakuje spolupráci s tandemem Jiří Strach - Marek Epstein.

Ve snímku Klec hraje důchodkyni Květu Galovou, pro kterou se svět omezil na kávu s paní pošťačkou nebo vaření pro pana faráře. Nikoho dalšího už nemá. Až do chvíle, kdy jí do života vstoupí mladík v podání Kryštofa Hádka. A tím začne hra na kočku a myš, kterou uvidí diváci v premiéře v neděli 19. května od 20 hodin na programu ČT1.

Chtěl jsem udělat úplně jiný film, než jaké dnes vznikají. Na aktuální téma, silný a s prostorem pro opravdu dobré herce,“ vysvětluje vznik snímku kreativní producent Jaroslav Sedláček a Jiřina Bohdalová jej doplňuje: „Byla to jedna z nejtěžších rolí, jakou jsem kdy ztvárnila. V textech Marka Epsteina je vždy nejdůležitější lidský příběh. Proto jsem chtěla, aby postava Květy Galové byla věrohodná. Musela jsem zahrát opravdu starou a velmi osamělou paní. Já jsem ale stále plná života. Byl to pro mě vlastně velký protiúkol.“

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve snímku Klec (foto: ČT)
▲ Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve snímku Klec (foto: ČT)

Hereckého partnera a antagonistu ve filmu představuje Kryštof Hádek, který ke své roli říká: „Daniel je uličník. Bohužel i takoví lidé mezi námi jsou. Je ale také nutno říct, že to neměl v životě jednoduché, a to ho možná vede k určitému typu chování. Celý snímek má silný lidský rozměr.“

Jiřina Bohdalová se s režisérem Jiřím Strachem nesetkala poprvé. Už v roce 2005 si zahrála společně se svou dobrou přítelkyní Jiřinou Jiráskovou ve filmu Povodeň. I když měl Jiří Strach, tehdy jako ne příliš známý filmař z natáčení obavy, dnes se s Bohdalovou dorozumí často i beze slov: „Lidé by čekali, že taková hvězda, jakou Jiřina je, bude mít nějaké móresy primadony. Je to přesně naopak. Ke každému záběru přistupuje s velkou pokorou. Jediné, kam jsem paní Bohdalovou nepustil, bylo pár záběrů, kdy by se mohla zranit. To pak šla na plac kaskadérka a přemlouvání Jiřiny ‚Já to přece zvládnu sama‘ jsem nekompromisně odmítal. Opravdu by nestálo za to, aby si zlomila nohu třeba při pádu do vany.“ Naopak pro Kryštofa Hádka šlo o první zkušenost s přední českou herečkou před kamerou. „Hrát s Jiřinou Bohdalovou byl pro mě velký zážitek. Znám ji vlastně celý život. V dětství mě provázela ve všech pohádkách, později ve filmech s vážnějším tématem a má i neuvěřitelný komediální dar. Je to opravdu úžasná žena a já jsem moc rád, že jsem s ní mohl pracovat,“ uzavírá Kryštof Hádek.

zdroj: ČT