Rai 4K na finálním TP. Jaké pořady bude vysílat?

| redakce | tisk

Finišují práce na spuštění dalšího pravidelného kanálu v ultravysokém rozlišení (UHD/4K). Italská veřejnoprávní Rai dnes zahájila testovací distribuci na finálním kmitočtu pro svůj nový projekt Rai 4K.

Rai doposud provozovala svůj kanál Rai 4K jen příležitostně. Posledním pořadem v tomto formátu byl přenos finále Ligy mistrů UEFA. Nyní se chystá na celodenní vysílání ve 4K, které bude spuštěno k 1.7.2019.

Rai 4K dnes zároveň oznámila, že nakoupila další akvizice v HDR UHD. Jde mimo jiné o seriály, filmy a dokumentární filmy.

Stanice Rai 4K bude vysílat 24 hodiny denně. Program bude složen z osmihodinového bloku, který začne ve 21:00 hodin a celý blok bude následně 2x zopakován. Podle Rai zatím není dostatek obsahu ve 4K, aby jím mohla naplnit premiérovým obsahem po celých 24 hodiny denně, nicméně program se bude postupně rozšiřovat s přibývajícím obsahem v novém rozlišení.

Rai 4K pro pravidelné vysílání bude využívat video bit rate kolem 25 Mbit/s v HEVC. Vysílání bude z důvodu omezení vysílacích práv zakódováno systémem Nagra NA (CAID 183E). Příjem bude možný s kartami TivúSat Oro. Na starších typech karet Tivúsat nebude nový kanál dostupný.

Rai si zajistila výhodnou cenu za distribuci Rai 4K na pozici 13°E. Za kapacitu zaplatí 1,8 milionu eur ročně, tj. 150 tisíc eur měsíčně (tj. cca 3,8 milionu Kč měsíčně).

Program Rai 4K se objevil v DVB-S2 multiplexu, který donedávna sloužil pro testy Roland Garros 8K.

technické parametry - Rai 4K:

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), freq. 11,219 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 9/10, DVB-S2/8PSK, CA Nagra MA

Článek vznikl ve spolupráci se čtenářem franck.