CryptoBox 800 UHD

Ročník 89. Dokument na ČT art

| redakce | tisk

Karel Dobrý, Vanda Hybnerová, Michal Malátný, Hana Ševčíková a další jejich spolužáci nastoupili na divadelní fakultu s ideály. Někteří s nimi školu i opouštěli a vplouvali do nové svobodné doby. Jak na to vše pohlížejí dnes?

Proč někteří z nich zanechali herectví a jak se na dobu studia a na dnešní časy dívají ti, kteří jsou ve své práci úspěšní, hrají v divadlech, ve filmu nebo v televizních seriálech? Dokument jejich spolužáka Ondřeje Kepky nabízí díky záznamům ze studijních let unikátní možnost srovnání. Ročník 89 uvede ČT art příští středu 20. listopadu od 21.40 hodin.

Prvním hereckým ročníkem, který dovedl k absolutoriu na pražské DAMU herec Boris Rösner, byli studenti, kteří do školy v Karlově ulici nastoupili na podzim roku 1988. Než se stačili pořádně rozhlédnout, byl tu Palachův týden, pak petice Několik vět, později listopad 1989. Rok, který celý ročník zásadním způsobem poznamenal. Milovali a ctili svého profesora a drželi při sobě. A přátelské vztahy navázané ve škole přetrvaly do současnosti. Někteří ve studiu vytrvali, jiní odešli, někteří vystudovali, ale živí se dnes jinak.

Ročník 89, dobová fotografie (foto: ČT)
▲ Ročník 89, dobová fotografie (foto: ČT)

Už před časem mě napadlo, že by bylo velmi zajímavé po třiceti letech oslovit spolužáky a zeptat se jich, jak vnímají dnešní dobu, co se pro ně osobně stalo za uplynulých třicet let, co se povedlo a co ne,“ vzpomíná na okolnosti vzniku dokumentu Ondřej Kepka a pokračuje: „Nejprve to vypadalo, že půjde o takové vzpomínání na historky z mládí, ale ukázalo se, že dáváme dohromady docela zajímavý sociologický soubor o stavu dnešní společnosti. Všem je nám přeci jen kolem padesáti let - a to je čas k určitému bilancování. Diváci se tak ve filmu dozvědí, jak na DAMU probíhal onen slavný listopadový den, ale především se dozvědí, jak naše generace vnímá dnešní dobu. Uslyší názory velmi úspěšných herců, i kolegů, kteří se nakonec věnují jinému oboru.“

Ročník 89, aktuální fotografie (foto: ČT)
▲ Ročník 89, aktuální fotografie (foto: ČT)

K osobnostem z tohoto dokumentárního filmu mám velmi osobní vztah. U jedné z jejich inscenací v Disku jsem byl a pomáhal s ní. A mnohé z nich jsem pak potkával dál v profesním i soukromém životě. Velmi si cením jejich otevřených odpovědí, jimiž hodnotí třicet let svého života a vyjadřují své osobní i společenské postoje,“ uzavírá kreativní producent Ondřej Šrámek.

zdroj: ČT