Quantcast

ČT natáčí pandemiální seriál Láska v čase korony

| redakce | tisk

Jeden dům, tři generace a jedna globální pandemie. Česká televize přichází s příběhem, který právě teď prožívá celý národ a celý svět. I přes rušení filmových produkcí Česká televize natáčí pandemiální seriál, který se rozhodl se stávající tíživou situací bojovat humorem.

Láska v čase korony je kolektivním dílem autorů úspěšného rodinného seriálu Poldové a nemluvně. Hlavní tvůrčí silou je i tentokrát Tomáš Baldýnský. Do vzniku zápletek zapojí i diváky, kteří mohou posílat své historky. Samotné natáčení začíná 14. dubna ve Vokovicích, hned za dva týdny na to se objeví v pondělním vysílání ČT1 od 27. dubna ve 21.10 hodin.

Téměř měsíční stav nouze dopadá na celou společnost, především na vztahy v ní, ať už jsou pracovní, rodinné nebo partnerské. Plánovaných šest epizod rozehrává na pozadí pandemie příběhy několika obyvatel jednoho menšího českého činžáku.

Hlavními hrdiny příběhu jsou teenager Franta, jehož rodiče se nestihli vrátit ze zahraničí, senior Libor, který je po letech odkázán sám na sebe, když jeho žena uvízne mimo město a mladý manželský pár Petr a Anna, pro které zákaz vycházení a karanténa budou rozhodující zkouškou jejich vztahu. Jaké budou jejich osudy, zatím neví ani sami scenáristé, existuje totiž pouze scénář k prvnímu dílu. A protože karanténa zasahuje do vztahů mnoha rodin a seriál si klade za cíl reflektovat aktuální stav společnosti, vyzývají tvůrci diváky, aby se o své zážitky z přede vším společné izolace podělili. Sdílet je budou moci na webové stránce pořadu www.ceskatelevize.cz/laskavcasekorony. „Protože,“ jak říká kreativní producent Tomáš Baldýnský: „Máme zatím jenom jeden scénář a budeme nutně potřebovat pomoct.“

Láska v čase korony (foto: ČT)
▲ Láska v čase korony (foto: ČT)

Vzhledem k situaci a nařízením je klasická příprava seriálu nemožná, natáčení, musí probíhat tak, aby nikdo ze štábu nebyl ohrožen. Na place tedy budou přítomni pouze herci a robotické kamery, počet členů štábu bude minimální. Scénáře i organizace natáčení vzniká během telekonferencí. Představitelé jednotlivých rolí nebudou mít roušky, proto je ztvární jak reální životní partneři, kteří spolu sdílejí i v civilním životě domácnost, nebo herci, mezi kterými bude při natáčení reálná bariéra, například dveře.

Chodím denně do divadla šít roušky a vůbec by mě nenapadlo, že bych mohla v této situaci točit. Ještě jsem nedostala celý scénář, takže se ke své postavě nemohu úplně vyjádřit, pouze vím, že jde o ženu, která není spokojena v manželství a do cesty ji přišel nový muž. A právě karanténa ji brání se s ním scházet. Dál opravdu nevím. Jsem moc zvědavá na samotné natáčení, které nebude standardní, protože se budou muset dodržovat jistá ochranná opatření. Je bezvadné, že něco takového vzniká a žije se dál,“ říká Zita Morávková a její seriálový i životní partner Petr Vršek doplňuje: „Reflektovat tuto nastalou koronavirovou situaci formou sitkomu mi přijde jako velmi zajímavý nápad. Karanténa nabízí spoustu originálních momentů. A myslím si, že jestli se dokážeme zasmát i v této těžké době, naučíme se jí i lépe čelit. Z nabídky točit jsem měl velkou radost a to jsem vlastně ještě nečetl scénář. Všechno se děje za pochodu. Vím, že hraju manžela, který doma řeší nevěru své ženy. V době, kdy mi de facto ze dne na den skončila práce v Ypsilonce i v Dejvickém divadle, to je něco, co by mohlo zachránit i mé duševní zdraví.“

Vzniká tak seriál, který současnou situaci dokáže odlehčit, ale také unikátní stopa, která bez odstupu zachytí to, jakou silou společnost epidemie zasáhla. Mohou navíc rychle reagovat na aktuální dění, které se stane dalším aktérem v seriálu. „Tento enormně specifický projekt spojuje mnoho technických překážek, kterým se normálně chcete vyhnout, jako čert kříži. Ale jde o velkou kreativní výzvu. Bude minimum žasu na všechno: jeden díl bude napsán, natočen a odvysílán za jeden týden! A protože v první řadě myslíme na bezpečnost, tak například kameramani nebudou smět být v místnosti s herci a budeme točit na odložené kamery - ovšem i přes to mam pocit, že je správné zachytit aktuální situaci právě teď a tak, jak se na ni díváme současnýma očima. A ideálně s potřebným humorem, protože virová epidemie bude mít také velký dopad na psychiku nás všech,“ uzavírá režisér Jan Bártek.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články