CryptoBox 800 UHD

Neosat - nová bulharská platforma z BulgariaSat 1

| redakce | tisk

Dne 1. června 2020 bude v Bulharsku spuštěna nová satelitní placená televize s názvem Neosat. Bulharská média informují, že za ní stojí Maxim Zayakov, jeden ze dvou zakladatelů platformy Bulsatcom, který opustil tuto firmu před dvěma lety.

Programy platformy Neosat se mají vysílat ze satelitu BulgariaSat 1 na pozici 1,9°E. V současné době se na této pozici vysílají testovací signály na šesti nových transpondérech.

Platforma Neosat má mít v nabídce 210 programů, z toho 120 v HD rozlišení ve 4 balíčcích. Stanice budou šířeny v MPEG-4, některé v HEVC. Nabídka bude šířena prostřednictvím prvního bulharského satelitu BulgariaSat 1, který byl vynesen v roce 2017 nosnou raketou Falcon 9 prostřednictvím americké firmy SpaceX.

Satelit je vlastněn satelitním operátorem BulgariaSat, další společnosti spravované Maximem Zayakovem. V únoru Zayakov řekl, že BulgariaSat plánuje během dvou let obsadit až 65% satelitní kapacity v hodnotě 235 milionů dolarů. A až 85% kapacity v příštích pěti letech.

Firmu Neosat vlastní Maxim Zayakov a George Skikos, bývalý technický ředitel Hellas Sat, a nyní také akcionář v BulgariaSatu. Provozovatel platformy Neosat není přímo finančně spojen s firmou BulgariaSat. Část financování pochází od Deltacom Electronics, výrobce elektroniky, ve kterém Zayakov také drží většinu akcií. Tato společnost bude vyrábět a dodávat zařízení pro příjem platformy Neosat.

Podle Zayakova Neosat považuje regionální trh ve střednědobém horizontu za motor dalšího vývoje. Je zajímavé, že Neosat zkoumá trhy v sousedních zemích (Srbsko), kde také plánuje nabízet své služby placené televize.

Operátor chystá zvláštní promo akci ke spuštění služby Neosat. Prvních 2020 zákazníků získá službu Neosat na dobu 60 dnů zcela zdarma.

Neosat do budoucna zvažuje interaktivní služby a VOD. Pracuje také na nabídce kanálů v Ultra HD (4K) rozlišení, které mají být spuštěny příští rok.

Neosat má v úmyslu zabránit duplikování kanálů v odlišném rozlišení. Pokud je program k dispozici v SD a HD, bude zákazníkům poskytován jen v HD. Jeden kanál bude nabízen v obou rozlišeních pouze v případě, že obsah nabízený ve dvou je odlišný - existují takové případy.

Jedna smlouva bude celkem pro až 4 zařízení. Cena předplatného zůstane nezměněna, což je dobrá zpráva pro lidi, kteří takovou službu potřebují.

Satelitní služba Neosat bude v Bulharsku konkurovat 3 dalším provozovatelům bulharských platforem: A1 Bulgaria (Hellas Sat 3, 39°E), Bulsatcom (Hellas Sat 3, 39°E) a Vivacom (Azerspace 2, 45°E).

Na družici BulgariaSat 1 (1.9°E) jsou od 6. dubna v provozu testovací signály na následujících frekvencích (všechny v DVB-S, QPSK, SR 28000, FEC 7/8):

• 12,188 GHz, pol. H
• 12,207 GHz, pol. V
• 12,340 GHz, pol. H
• 12,360 GHz, pol. V
• 12,418 GHz, pol. H
• 12,437 GHz, pol. V

zdroj: satkurier.pl + mobilebulgaria.com