CryptoBox 800 UHD

RRTV zahájila řízení kvůli teleshoppingu Klenot TV

| redakce | tisk | názory

Na možné nekalé obchodní praktiky se zaměřil český regulátor médií RRTV (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) na svém posledním 14. zasedání konaném v tomto týdnu. Rada rozhodla zahájit se zadavatelem obchodního sdělení, maďarskou společností Emporia Style Kft., řízení o přestupku.

Podle názoru RRTV se mohl uvedený subjekt dopustit přestupku zadáním reklamy, respektive teleshoppingu Klenot TV vysílaného ve dnech 16. července 2020 od 0:11 hodin a 17. července 2020 od 0:38 hodin na programu Barrandov Krimi.

RRTV tvrdí, že se může jednat o nekalou obchodní praktiku podle zvláštního předpisu, tj. podle ustanovení § 4 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, respektive klamavým konáním podle § 5 odst. 1) tohoto zákona.

Regulátor zjistil, že v oba dny byly odvysílány téměř totožné teleshoppingové bloky nabízející kosmetiku K'Derm, přičemž oba byly prezentovány jako živý a premiérový přenos.

Diváci mohli na základě prezentovaných informací přistoupit k nákupu kosmetiky a učinit tak unáhlené obchodní sdělení, které by jinak neučinili.

Dne 16.7.2020 podle Rady byli diváci klamáni slovy o tom, že inzerované produkty nebudou jen tak k dispozici. O den později 17. července byli klamáni nepravdivými označeními "živě" a "premiéra" a klesajícím počtem kusů, k jejichž prodeji ve skutečnosti v přímém přenosu nedocházelo. RRTV konstatuje, že se tedy mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku, jelikož obsahovala věcně nesprávné informace a byla tedy nepravdivá.

názory čtenářů