Quantcast

Asterix: Sídliště bohů v sobotu na Minimaxu

| redakce | tisk

Píše se rok 50 před Kristem. Celá Galie je okupována Římany... Celá Galie? Kdepak! Jedna vesnice, ve které sídlí neporazitelní Galové, nadále odolává uchvatiteli... Asi každý, kdo uslyší tato slova, si okamžitě vybaví zmiňovanou vesnici, kde druid Panoramix míchá kouzelný nápoj.

A její dva hlavní hrdiny, drobného, ale vychytralého Asterixe a siláka Obelixe. Věděli jste, že jejich příběhy se na stránkách komiksů a filmových plátnech objevují již více než 60 let? A jejich pozadí je zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Pusťte si animovaný film Asterix: Sídliště bohů v sobotu 31. října ve 20:00 na televizní stanici Minimax, nejdříve se ale společně na galské bojovníky podívejme trochu blíž.

Asterix: Sídliště bohů (foto: AMC)
▲ Asterix: Sídliště bohů (foto: AMC)

1. Nejprodávanější evropský komiks
Asterixova dobrodružství byla v komiksové podobě vydána poprvé v roce 1959. Od té doby se prodalo přes 350 miliónů sešitů, což z Asterixe dělá neprodávanější evropský komiks na světě. Pro srovnání velmi populárních Tintinových dobrodružství se prodalo 200 milionů kusů a podobně slavní Šmoulové prodali „pouze“ 25 milionů sešitů.

2. Asterixe si můžete přečíst ve 111 jazycích a dialektech
Všechny díly komiksu si tak můžete přečíst ve francouzském originále, překladech do angličtiny, češtiny, španělštiny, maďarštiny, katalánštiny, nebo baskičtiny. Vybrané díly byly také přeloženy mimo jiné do sinhálštiny, bengálštiny, arabštiny, hebrejštiny, afrikánštiny, nebo esperanta. Prostřednictvím Asterixových dobrodružství si také můžete osvěžit bretonštinu, západofríštinu, nebo karelštinu, pokud je ovládáte. Většina dílů vyšla také v latině a starořečtině a jsou velmi oblíbenou pomůckou pro osvěžení výuky. S čímž autoři počítali, proto právě tyto díly mají učitelský manuál.

3. Do detailů propracované stereotypy
Příběhy Asterixe a Obelixe pracují ve velké míře se stereotypy. Některé jsou zřejmé na první pohled, jako například, že všechna galská jména končí příponou -ix, římská příponou -us a názvy římských měst vždy končí na -um. Toto pravidlo se samozřejmě částečně zakládá na skutečnosti, stačí si vzpomenout na Vercingetorixe, Gaia Julia Caesara, nebo původní římské sídlo na místě dnešního Londýna - Londinium. Stereotypy jsou zřejmé i v komiksových bublinách, kdy zápis řeči Egypťanů je výhradně hieroglyfický, vikingové používají „Å“ a „Ø“ a v řeči Iberů se otazníky a vykřičníky objevují i na začátku vět, jako v dnešní španělštině. Vyobrazení jiných národů, nejen v řeči, vychází z francouzských stereotypů z 20. století, Britové jsou proto flegmatičtí a neustále pijí čaj, Piktové nosí kilty, pijí whisky a vrhají kládami, vyobrazení Židů pak vychází z obrazu Marca Chagalla Král David.

4. Asterixe milují i etnografové a antropologové
Autoři komiksu René Gosciny a Albert Uderzo hledali při tvorbě inspiraci v nejdůležitějších událostech francouzských dějin. A není divu, že se zastavili právě u Galů, které Francouzi považují za své předky. Galie je pevnou součástí francouzského národního mýtu, a je to právě galský kohout, který je důležitým symbolem Francie. Asterix a jeho dobrodružství jsou tak populární, že si dokonce vysloužila označení „současný mýtus“ na konferenci Společnosti pro francouzskou etnologii. Ta se konala při výstavě v Národním muzeu lidového umění a tradic, kde návštěvníci mohli kromě komiksů vidět i různé archeologické a etnografické artefakty.

5. Asterix a Obelix 15krát na stříbrném plátně
Za více než šedesát let své existence se příběhy o Asterixovi dočkaly patnácti filmových zpracování. Poprvé se Asterix a Obelix objevili jako animované postavičky v jinak hraném filmu Deux Romains en Gaule v roce 1967. Následující čtyři hrané filmy proslavil především Gérard Depardieu, který v nich ztvárnil postavu Obelixe. I když, kdo by také zapomněl na Alaina Delona v roli Gaia Julia Caesara a jeho dokonale narcistní „Ave já“. Od šedesátých let zpupní Galové přelstili Římany také v deseti animovaných filmech. Například Asterix: Sídliště bohů, kde se Caesar snaží pohltit galskou kulturu stavbou nové římské kolonie.

Jestli se Asterixovi a Obelixovi podaří zabránit císaři svést vesničany honosnými stavbami a římskou civilizací se dozvíte již 31. října ve 20:00 na televizní stanici Minimax.

zdroj: AMC

Reklama
Vybrané články