Quantcast

Jak pandemie změnily svět na Prima ZOOM

| redakce | tisk

Nemoc covid-19 je jen nejnovějším příkladem z dlouhé řady pandemií, které v minulosti zdecimovaly celé společnosti. Tento dokument na Prima ZOOM se ohlíží za největšími a nejvážnějšími pandemiemi lidských dějin.

Stejně jako v případě ostatních pandemií, rozšíření nemoci covid-19 způsobil střet světa lidí s říší zvířat. Odhalte spolu s námi klíčové důvody a okolnosti, které způsobily nejen tuto, ale i ostatní vážné nemoci - ať už jde o hygienické podmínky a návyky, chudobu, přelidnění, urbanizaci nebo rozvoj a rozšiřování měst.

Jak pandemie změnily svět (foto: FTV Prima)
▲ Jak pandemie změnily svět (foto: FTV Prima)

Zjistíme také, jakým způsobem se cestování a turismus podílejí na rychlém přenosu nemocí a vzniku pandemií. Zaměříme se i na symptomy těchto nemocí a prozradíme, jaký měly dopad: morová epidemie přezdívaná černá smrt, která zasáhla Evropu ve 14. století a zhatila 100 milionů životů. Pandemie neštovic, které Evropané zavlekli do Ameriky, Pacifiku a Austrálie, vyhubily mezi 15. a 18. stoletím celé populace místních domorodých obyvatel.

Jak pandemie změnily svět (foto: FTV Prima)
▲ Jak pandemie změnily svět (foto: FTV Prima)

Velký londýnský mor v 17. století a španělská chřipka, jež propukla na konci první světové války, zdrtily celou Evropu. Karanténní opatření proti šíření nemocí byla poprvé zavedena před 700 lety. A nyní, ve 21. století, se znovu mluví o tom, nakolik jsou účinná. Věda, která se snažila vyvinout, a v mnohých případech také skutečně uspěla, účinné léky a vakcíny na různé staré choroby, se opět snaží pomoct. Zatímco celý svět hledá řešení krize, která ohrožuje náš životní styl.

zdroj: FTV Prima

Reklama
Vybrané články