ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

Eutelsat bojuje proti vesmírnému odpadu

| redakce | tisk

Francouzský satelitní operátor Eutelsat Communications u příležitosti Pařížského mírového fóra oznámil, že se připojil k iniciativě "Net Zero Space", která byla zahájena s podporou několika předních hráčů v kosmickém průmyslu.

Ambicí této mezinárodní aliance je vytvořit v roce 2030 udržitelné kosmické prostředí tím, že zahájí okamžitá opatření k omezení a zmírnění vzniku kosmického odpadu na oběžné dráze.

Při této příležitosti Eutelsat znovu zdůrazňuje svůj závazek k bezpečnému a neznečištěnému orbitálnímu prostředí. To se odráží zejména v přijetí plánu na zmírnění dopadu kosmického odpadu, což je iniciativa společnosti, která je od svého spuštění v roce 2005 neustále aktualizována.

Ne Zero Space a Eutelsat (foto: Eutelsat)
▲ Ne Zero Space a Eutelsat (foto: Eutelsat)

V rámci tohoto plánu dosáhl Eutelsat více než 95% úspěšnosti při deorbitalizaci svých kosmických aparátů, což je výrazně nad průměrem odvětví. Plán rovněž podporuje plné dodržování požadavků francouzského kosmického zákona, který patří k nejpřísnějším na světě, pokud jde o prevenci vzniku kosmického odpadu. Skupina je rovněž aktivním členem asociace Space Data Association a je držitelem certifikátu ISO 9001 pro své satelitní řídicí operace.

Od nástupu kosmické éry v roce 1957 bylo na oběžnou dráhu umístěno více než 12 000 družic, které se postupně proměnily ve více než 1 milion stagnujících objektů o velikosti nejméně 1 cm, které jsou nyní považovány za orbitální odpad. Tváří v tvář této situaci existuje naléhavá potřeba mezinárodních opatření, která by zajistila průběžné sledování pokroku při řešení přetížení kosmického prostoru, aby všechny zúčastněné strany mohly rozvíjet své aktivity v udržitelném prostředí zemské oběžné dráhy.

"Společnost Eutelsat je poctěna, že může spolupracovat s Pařížským mírovým fórem na zásadní otázce udržitelnosti kosmického prostoru a podpořit iniciativu Net Zero Space," uvedl zástupce generálního ředitele společnosti Eutelsat Michel Azibert. "Jako pro předního světového provozovatele družic je pro nás nesmírně důležité zachovat bezpečné a udržitelné kosmické prostředí. Nepřijetí žádných opatření by zvýšilo riziko srážek kosmických prostředků, podkopalo bezpečnost a udržitelnost kosmických operací a zvýšilo náklady na přístup k nejužitečnějším oběžným drahám," dodal.

Reklama
Vybrané články