Quantcast

BBC dokončí přechod na satelitní HD vysílání

| redakce | tisk | názory

Britský veřejnoprávní vysílatel BBC (British Broadcasting Corporation) ukončí již za necelé dva měsíce vysílání v klasickém SD rozlišení na satelitu. Její národní televizní programy budou od ledna poskytovány výhradně již jen v lepší technické kvalitě - v HD.

BBC ukončí dlouhodobý souběh SD a HD distribuce totožných programů na satelitním systému Astra na pozici 28,2°E, která slouží především pro potřeby britského a irského trhu.

V minulých měsících došlo k výrazné redukci kanálů BBC v SD a divákům zůstaly jen základní verze (bez regionálního zpravodajství). Na jednu stranu se omezila nákladná souběžná distribuce SD a HD, na stranu druhou diváci dostali čas navíc na výměnu set top boxu či televizoru za novější, který již podporuje HD.

V současné době se na programu BBC One již vysílá trvalé upozornění o vypnutí SD, ke kterému dojde 8.1.2024. Od tohoto data budou programy BBC poskytovány jen v HD.

Národní programy BBC jsou šířeny na pozici 28,2°E volně ( FTA) a to z transpondérů v britském svazku. Pokrytí je v tomto případě nasměrováno na britské ostrovy s menším přesahem do Evropy. Příjem transpondérů s programy BBC je v Evropě možný. Příjmové podmínky jsou na různých místech velmi odlišné.

technické parametry - transpondér s programy BBC v SD:

Astra 2E (28,2°E), freq. 10,803 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 5/6, DVB-S/QPSK, FTA

názory čtenářů
Reklama
Vybrané články