Quantcast

ČRa vymění anténu na libereckém vysílači Ještěd

| redakce | tisk

České Radiokomunikace připravují výměnu antény na vysílači Ještěd, dominantě Libereckého kraje. Výměna proběhne stejným způsobem, jakým se realizovala například na žižkovské věži v Praze - pomocí speciálního dvourotorového vrtulníku Kamov Ka-32. Předpokládaný termín výměny je stanoven na 12. a 13. června 2009. V červenci pak bude do nové antény spuštěno digitální vysílání multiplexu 1.

Ještěd je na výměnu antény připraven. Analogové vysílání bylo převedeno do provizorní antény již 28. května 2009. Analogové vysílání se vrátí zpět do hlavní vysílací antény po jejím otestování, což se očekává ve druhé polovině července 2009. Spolu s analogovým televizním vysíláním se odtud začnou vysílat i digitální programy České televize. V srpnu roku 2010 se k nim přidají i programy komerčních televizí v multiplexu 2.

Ještěd je Technickým plánem přechodu společně s trutnovskou Černou horou určen jako jeden z hlavních vysílačů ucelené oblasti Trutnov. Pro diváky v Libereckém kraji je však nejdůležitějším vysílačem.

Vzhledem k citlivosti krajiny v okolí Ještědu a možnostem přístupových cest byla zvolena varianta výměny za pomoci vrtulníku. Průběh akce bude záležet na meteorologických podmínkách podobně jako při loňské výměně hlavní antény žižkovského vysílače Praha-město. „Tak jako v ostatních případech i zde výměna proběhne pouze za příznivého počasí. Poslední slovo ohledně zahájení operace patří pilotovi vrtulníku,“ řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

Známý vysílač Ještěd se nachází v nadmořské výšce 1012 metrů a je vysoký 94 metrů. Stavba hotelu a vysílače na vrcholu Ještědu byla realizována v 60. letech 20. století. Jejím architektem byl Karel Hubáček, který za návrh tvaru budovy získal prestižní Perretovu cenu. Ve vysílači je kromě vysílacích technologií umístěn také hotel a restaurace.

Během výměny hlavní vysílací antény bude z bezpečnostních důvodů uzavřena lanová dráha na vrchol Ještědu a také hotel s restaurací a vyhlídka.

zdroj: PR ČRa

Reklama
Vybrané články