Quantcast

Konec analogu? (II)

| Tisk

Konec analogu? (II)

Snad každý satelitní fanoušek vlastní analogový satelitní reciever. Některý z nich jej používá k plné spokojenosti, jiný zase má přijímač již jen jako památku na "zlaté" časy analogového příjmu. V současnosti si je pořizují ale i ti, kteří se satelitním příjmem teprve začínají a hledají informace, zda se jim nabídnutá výhodná nabídka vyplatí či nikoliv. To je asi ta nejsložitejší otázka.

Když jsme poprvé Vás na našich stránkách poprvé informovali o situaci v analogovém vysílání, mnoho diváků nechtělo nejen informacím věřit, ale i s neutěšeným stavem s počtem analogových programů se smířit. V březnu, dubnu, červnu a září nás postupně opouštěly analogové signály britské placené televize SKY a 27.září t.r. jsme se s nimi rozloučili v analogu natrvalo. Většina programů SKY byla v analogu kódována. Mezi nimi byly i takové TV stanice, které se vysílaly úplně či částečně volně, případně s jistým omezením. Populární britskou zpravodajskou stanici SKY NEWS či shopping QVC UK opustily analogové pakety a uvedené TV stanice jsou dále vysílány v rámci platformy SKY DIGITAL na druhé pozici družic Astra - 28.2E.

Na satelitech Astra 19.2E zůstalo k dospozici velké množství transpondérů pro analogový přenos programů. Nejeden divák satelitní televize se těšil na nové programy, které nahradí zakódované signály SKY. Pro mnohé diváky bylo velmi nemilým překvapením, když transpondéry, které léta sloužily pro analogový přenos signálů, byly rázem určeny pro digitální vysílání (MPEG2) či dokonce byly transpondéry vypnuty.

ASTRA 19.2E
V minulosti jsme přinesli informace o TV stanicích, jejichž provozovatelé mají zájem ještě vysílat v analogovém přenosu. Mezi těmito stanicemi byly známé programy jako Discovery Channel Germany či ATV Austria TV. Bohužel, stanice pouze zveřejnily zájem o provozování analogového programu, ale to bylo asi všechno. Provozovatelé zřejmě zvážili všechna pro a proti a došli k závěru, že se jim analogové vysílání už prostě nevyplatí. Proto na několika transpondérech můžeme na satelitech Astra 19.2E sledovat pouze promo kanál společnosti SES Astra.

HOT BIRD
V Evropě se postupně od analogového vysílání na satelitech postupně upouští. Důkazem může být např. družice Hot Bird, kde v tomto roce skončilo několik významných TV stanic (Viva Zwei /1.3./, ANN /4.2./, Eurosport /12.3./, 123sat /1.5/, Canal+ Horizons /31.3./, a řada polských stanic: Polsat /12.11./, Canal+ Bialy /20.11./ a TVN24 /21.11./).

DALŠÍ SATELITY
Podobná byla v tomto roce i situace na skandinávských pozicích Sirius a Intelsat 707 + Thor, kde byly a jsou postupně odpojovány analogové kódované programy vysílající v normě D2MAC / EuroCrypt.Zajímavá situace (oproti zbytku Evropy) nastává v Německu. Zde projevily zájem o 'analog' některé vysílací společnosti. A tak můžeme letos přijímat další německé stanice jako B1 - Berlin Eins či MTV2 The Pop Channel. Otázkou ovšem zůstává, kdy dojde k zásadnímu zlomu a německé společnosti o analogové vysílání přestanou mít zájem. V Německu byl stanoven rok 2010, ve kterém bude údajně definitivně ukončeno analogové vysílání a poté se bude vysílat již jen digitálně (MPEG2). Není však vůbec jisté, zda bude termín dodržen, vždyť např. ve Velké Británii mělo SKY vysílat v analogu min. do roku 2005. Skončilo však s vysíláním v analogu už letos.


Parabola.cz

Reklama
Vybrané články