Quantcast

Česká televize vypsala novou zakázku na satelitní služby

| Tisk

logoČeská televize (ČT) dnes vyhlásila novou veřejnou zakázku na tzv. satelitní služby. Cílem tendru je najít poskytovatele "satelitních služeb" pro veřejnoprávní média, tj. pro Českou televizi a Český rozhlas (ČRo). Stávající satelitní vysílání zajišťuje firma Czech Link, spol. s r.o., které vyprší původní kontrakt k 31.1.2006. Zhruba před rokem ČT vypsala tři nové veřejné zakázky (Služby komprese televizních signálů pro Českou televizi, Služby up-linku pro Českou televizi a Služby pronájmu satelitní kapacity pro Českou televizi). Původní tendr byl v závěru loňského roku zrušen a se stávajícím provozovatelem, společností Czech Link, byl kontrakt prodloužen na nezbytně nutnou dobu (do 30.6.2006). Tentokrát je zakázka jediná, která obsahuje všechny požadavky v jedné.

Nový tendr je evidován pod názvem "Služby satelitního vysílání pro Českou televizi". Předmětem veřejné zakázky jsou služby spojené s dopravou transportního toku dat ze sídla České televize na satelit a jeho odvysílání směrem k Zemi.

Česká televize v nové zakázce tentokrát nespecifikovala šířku pásma transpondéru, na kterém chce vysílat. V zakázce pouze uvedla, že chce z transpondéru využívat datový tok 24 Mbit/s (šíření programů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport). Pronajatý transpondér by měl být ±10° od nejsledovanějšího evropského satelitního systému družic Astra. V úvahu tedy přicházejí 3 až 4 satelity: Astra 3A (23,5°E), Astra (19,2°E), Hot Bird (13°E) a "nahraně" je ještě Eurobird-1 (28,5°E). Uvedené satelity jsou uvedeny v tom pořadí, jakou mají šanci uspět ve veřejné zakázce (VZ). Jde samozřejmě o tipy, neboť v rozsahu 10 stupňů od pozice 19,2°E je celá řada dalších satelitů, převážně společnosti Eutelsat - Eutelsat W2 (16°E), Eutelsat W1 (10°E) ale i Eutelsat W6 (21,5°E, které mohou zasáhnout do VZ.

Hlavním kritériem VZ je nabídková cena, kterou zde hraje 90% roli. V úvahu ČT bere i počet vysílaných kanálů na vybraném satelitu v CZ/SK jazykové verzi pro DTH uživatele (váha 10%). Z toho důvodu je horkým favoritem stávající satelit Astra 3A, který již využívá Česká televize v rámci paketu Czech Link. Na této družici je dále Slovak Link a také distribuční trasa TV Óčko. Výhodou Astry 3A je především nižší cena za pronájem transpondérové kapacity. Šanci má i satelitní komplex družic Astra na pozici 19,2°E. Výhodou satelitu je (takřka) celoevropské pokrytí, vysílání paketu UPC Direct a řady FTA (free to air) programů (ČT24, TV Óčko, 24.CZ) a vysoká oblíbenost této pozice, kterou si získala už v éře analogového satelitního vysílání. Nevýhodou Astry 19,2°E jsou vyšší poplatky za pronájem transpondérové kapacity. Na satelit Astra 19,2°E v minulých měsících vstoupila polská veřejnoprávní televize TVP, která opustila analogové vysílání na konkurenčním satelitu Eutelsatu - Hot Bird1. Ušetřené prostředky investovala do DTH příjmu z pozice 19,2°E, která je populární i u našich severních sousedů. Navíc TVP nyní zvažuje pronajmutí dalšího transpondéru, kde by testovala HDTV a nabízela další služby.

Satelity Hot Bird a Eurobird-1 mají nejmenší šanci ve VZ uspět. Především přechod programů ČT a ČRo na Hot Bird či návrat na Eurobird-1 by způsobil značné komplikace ve slibně se rozvíjejícím DTH (direct to home - přímo do domu) příjmu v České republice.



Lhůta pro podávání nabídek do tendtu "Služby satelitního vysílání pro Českou televizi" byl stanoven na 6.3.2006, 15:00 hodin. Obálky s nabídkami budou otevřeny již o den později, tj. 7.3.2006 ve 14:00 hodin v TV salonku České televize na Kavčích horách, Praha 4.

Kdo bude dále zajišťovat satelitní vysílání ČT a ČRo od 1.7.2006 budeme znát zřejmě již během března. Vítěz tendru bude pro veřejnoprávní média zajišťovat služby po dobu deseti let, tj. do 30.6.2016. Česká televize tím dokázala, že se satelitním vysíláním svých programů nadále počítá a hodlá ji využít jako moderní prostředek pro dopravu signálu k divákům.

redakce





Reklama




Vybrané články