TereBox T2

Veřejnoprávní multiplex vznikne zřejmě ještě letos

| Tisk

logo Multiplex veřejnoprávních kanálů (České televize a Českého rozhlasu) šířený v DVB-T odstartuje zřejmě ještě v letošním roce. Start této veřejnoprávní služby má ve svých rukou regulátor ČTÚ.

"Za odpovídajících podmínek, zejména legislativních, by mohlo být spuštěno vysílání veřejnoprávního multiplexu v první lokalitě na konci letošního nebo počátkem příštího roku," říká serveru parabola.cz tiskový mluvčí České televize Martin Krafl. "Česká televize však neřídí přechod na digitální vysílání a nemůže si určovat žádné termíny, tuto kompetenci má výhradně Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ten musí na základě aktuálně projednávaných legislativních úprav vydat nový Technický plán přechodu (TPP)," popisuje Marti Krafl. "V současnosti existuje pouze dohoda o přípravě takového postupu a tyto přípravné kroky jsou uskutečňovány. Pokud ovšem nebudou schváleny legislativní změny, může být ohrožena i výstavba veřejnoprávního multiplexu," upozorňuje Martin Krafl.

Výběr lokalit

"Lokality se vybírají podle největšího přínosu pro řešení problémů s rušením v příhraničních oblastech, a také podle dosahu a možného výkonu příslušného vysílače," konstatuje Martin Krafl z ČT. Česká televize si již vytipovala lokality, kde by ráda svůj veřejnoprávní multiplex spustila. "Jedná se tedy zejména o Plzeň, Karlovy Vary, Cheb a České Budějovice," dodává M. Krafl.

Vysílání z lokality Praha - Strahov

Česká televize již dříve zvažovala, že zlepší pokrytí Prahy stávajícím multiplexem ČRa s programy ČT, ČRo a TV Nova uvedením do provozu dalšího vysílače na K25, který by tvořil jednofrekvenční síť s dosavadními vysílači Žižkov a Cukrák. "Realizovaná technická studie ukázala, že za současných podmínek souběžného analogového a digitálního zemského vysílání nepředstavuje zprovoznění vysílače na Strahově zásadní přínos. Ve finálním stavu s ním však Česká televize počítá," říká M. Krafl.

Konec analogu na Ústecku?

K 1. červenci letošního roku bylo z lokality Buková Hora (Ústí nad Labem) spuštěno řádné digitální pozemní vysílání programů ČT a ČRo. "Termín ještě stanoven nebyl a zatím ani neprobíhají jednání. Veškeré aktivity se dosud soustřeďovaly na ukončení analogového pozemního vysílání na Domažlicku," popisuje proces Martin Krafl, tiskový mluvčí ČT. "Jednání o ukončení analogového zemského vysílání z Bukové Hory musí iniciovat TV Nova, protože ta zde vysílá na 12. kanálu. Zatím se však nedohodla na vysílání s akciovou společností Radiokomunikace, a dokud k tomu nedojde, těžko mohou probíhat jednání o vypnutí," dodává Martin Krafl.

Analogové pozemní vysílání skončilo v České republice zatím jen na Domažlicku. Od 1.9.2007 zde mohou diváci přijímat jeden multiplex s programy ČT, TV Nova a rádii ČRo a dále také digitální sítě z Německa.Souběžné analogové a digitální pozemní vysílání

Česká televize má již představu o době paralelního analogového a digitálního vysílání v regionech, kde se bude analog vypínat. "Záleží na místních podmínkách. V některých regionech 6 měsíců, v jiných více, v dalších méně," popisuje Martin Krafl. "Jsou i případy, kdy nebude při výstavbě veřejnoprávního multiplexu souběh možný vůbec," upozornil M. Krafl.

Divákům, kteří nebudou na příjem digitálního vysílání připraveni, v ojedinělých případech může hrozit, že o příjem programů ČT přijdou. Na digitál mohou přejít již dnes - přechodem na jiný způsob distribuce, kde se již digitálně vysílá (satelit, kabel, IPTV).

Olympiádu z čínského Pekingu si zřejmě většina diváků v České republice s pozemním příjmem vychutná již v digitální kvalitě. "Pokud bude možné realizovat všechny záměry, pak by to mohlo být víc jak 60%," popsal Martin Krafl.

Veřejnoprávní multiplex bude službou veřejnoprávních médií - tj. ČT a ČRo, které budou multiplex využívat bez účasti komerčních vysílatelů. Stávající digitální vysílání ČRa v Praze, Brně, Ostravě, na Domažlicku bude pokračovat v dosavadním složení, tj. s programy ČT, ČRo a TV Nova. Po dohodě TV Nova a ČRa (Radiokomunikace) i z vysílače v Ústí nad Labem.

Martin Vyleťal

Vybrané články