Quantcast

Do multiplexu CDG se vrací TA3, později ji nahradí Z1

| Tisk

logo V multiplexu pozemní digitální televize společnosti Czech Digital Group opět nastane změna. Vrací se slovenská TA3, kterou později nahradí zpravodajsko-publicistická Z1.

Přípravy na start nové digitální televize Z1 pokročily do další fáze. Přestože První zpravodajská, jakožto provozovatel, ještě nepodal žádost o tzv. kompenzační licenci Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), podle generálního ředitele Z1 Martina Mrnky se má stát brzy. „V tuto chvíli připravujeme všechna potřebná potvrzení. Podání žádosti o kompenzační licenci předpokládáme v nejbližších dnech.“

Mrnka také potvrdil, že od 1. března 2008 se do pražského multiplexu vrací TA3. Ta v minulosti už zde vysílala. Z1 vnímá slovenský zpravodajský kanál jako subjekt, se kterým chce rozvíjet spolupráci. Taktika je taková, že TA3 bude nahrazena už skutečným vysíláním zpravodajsko-publicistické televize Z1. Kdy se tak stane, není ale jisté.

Nejméně do května tohoto roku,“ odpovídá Mrnka na otázku, jak dlouho se TA3 bude objevovat v multiplexu CDG. Digitální televize Z1 chce zahájit vysílání ještě do léta. Zatím se s tím počítá. „Přesný termín zahájení vysílání Z1 nelze vzhledem k některým dosud nevyjasněním okolnostem závazně říct,“ říká generální ředitel Z1. Jako komplikace vidí například dosud neschválený Technický plán přechodu (TPP), smlouvy s operátory multiplexů, dodávky technologie apod.

Existuje ale možnost, že Z1 se do pozemního multiplexu DVB-T dostane i přesto, že ji budou kladeny například legislativní překážky. RRTV zatím v případě jiné digitální stanice Barrandov TV argumentuje, že aby se mohla vydat kompenzační licence, musí obdržet od soudu potřebné dokumenty.

Podobným obstrukcím chce Z1 zabránit. Jak? Stačí, aby si provozovatel zažádal o udělení satelitní licence. Mrnka potvrzuje, že na satelitu v rámci pozice Astra 23,5 st. východně nová zpravodajsko-publicistická Z1 bude. Jakmile se tak stane, jako převzatý program může být umístěn do pozemního multiplexu. V tomto režimu už dnes funguje hudební Óčko. „Tuhle možnost nevylučujeme,“ potvrzuje generální ředitel Z1.

Programový formát Z1 se od původního projektu neliší. Digitální televize chce vysílat, kromě zpráv jako hlavní kostry schématu, také dokumenty, magazíny, diskusní pořady a talk show.DVB-T síť společnosti Czech Digital Group (CDG) funguje zatím jen na území Prahy a středních Čech (K46) a v úmyslu má vstoupit do dalších měst a regionů (Brněnsko, Ostravsko). Multiplex CDG v současné době přenáší řádné vysílání Prima TV a na základě tzv. diginovely i převzaté vysílání - programy Óčko, Public TV a TV Noe.

Radek Pešout
www.mediashow.cz

Reklama
Vybrané články