Místo pro Vaši reklamu

Digitální vysílání přijímá již čtvrtina českých domácností

| Tisk

logo Digitální TV signály přijímá již čtvrtina domácností v České republice. Vyplývá to z nejnovějších výsledků jednoho z nejrozsáhlejších výzkumů českých domácností v televizní oblasti - Kontinuálního výzkumu, který je realizován jako součást projektu elektronického měření sledovanosti televize v České republice. Kontinuální výzkum je realizován společností Mediaresearch ve spolupráci se společností Stem/Mark.

Společnosti mapují podrobnou strukturu české TV populace, její televizní chování, televizní vybavenost a především změny v oblasti možnosti příjmu různých druhů vysílání včetně vysílání digitálního. Celkem bylo v rámci tohoto průzkumu dotázáno již 54 759 domácností. Aktuálních průzkumu za období leden až březen 2008 se účastnilo 2768 domácností, což představuje 6240 respondentů starších čtyř let.

Kontinuální výzkum zkoumá možnosti příjmu digitálního vysílání v domácnostech obecně, druh přijímaného digitálního TV signálu v domácnostech (pozemní, satelitní, kabelový, IPTV) včetně poskytovatele a odebírané programové nabídky, plánování nákupu zařízení pro příjem digitálního vysílání v domácnostech, které ještě digitální signály nepřijímají, znalost pojmu digitální vysílání a obecné očekávání od digitální televize.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Mediaresearch celkem 24,1 procent respondentů v prvním kvartále 2008 deklarovalo možnosti příjmu digitálního vysílání. Tyto domácnosti přijímají alespoň jeden typ digitálního vysílání (satelitní, kabelový, přes internetový protokol či pozemní). Reálně může být domácností s digitálními TV signály více. Řada respondentů na otázku způsobu příjmu signálů nedokázala odpovědět.

logo
▲ Obr č. 2 - Typy příjmu digitálního vysílání dle domácností v procentechBěhem sledovaného období (1. kvartál 2008) přijímalo 11,8 procenta domácností programy ze satelitu (DVB-S). Druhým nejčastějším způsobem příjmu digitálního vysílání bylo pozemní z DVB-T (9,2 procenta), následují kabelový (DVB-C) se 4,9 procenty a žebříček uzavírá IPTV s 2,5 procenty.

Aktuální průzkum dále ukázal, že necelých pět procent české populace pojmu digitalizace nerozumí (v roce 2001: 47,6 procenta). Jde ale o velký posun. V roce 2001 deklarovalo jasnou představu o digitálním vysílání 4,9 % respondentů, od podzimu 2005 hodnota kolísá kolem 10 % jednotlivců starších 10 let a v roce 2006 roste až k 13 % jednotlivců. V období leden-březen 2007 uvádí jasnou představu, o co se jedná již 18 % respondentů, a v období leden-březen 2008 téměř 32 %. Alespoň přibližnou představu nebo jasnou představu deklarovalo v roce 2001 16,8 %, zatímco aktuální stav vykazuje 69 % populace starší 10 let.

redakce

Vybrané články