Quantcast

Astra 2C ožila na pozici 31,5E

| Tisk

logo Astra 2C, satelit lucemburského satelitního operátora SES Astra, ožil na nové pracovní pozici 31,5 st. východně, kde bude nyní sloužit pro potřeby střední a východní Evropy. Družice jedním ze svazků pokrývá i území České republiky a Slovenska.

Na pozici 31,5°E do poloviny ledna letošního roku pracoval satelit Astra 5A (bývalý Sirius 2). Družice se delší dobu potýkala s technickými problémy a začátkem roku SES Astra rozhodla o ukončení provozu družice s tím, že pozici hodlá v dohledné době využívat s jiným satelitem. Všem klientům nabídl satelitní operátor náhradní kapacitu na jiných satelitech. Například německá kabelová platforma TOPP se přesunula na družici Astra 1E (23,5°E).

obrázek: SES Astra
▲ Obr č. 1 - Pokrytí satelitu Astra 2C (pozice 31,5 st. E), západní svazek

Satelit Astra 2C v první fázi svého komerčního provozu od srpna 2001 až srpna 2007 sloužil na orbitální pozici 19,2°E (přenášel zde i signály českých programů, včetně hudební televize Óčko). Do dubna letošního roku pracoval jako záloha pro britský trh (Sky Digital). V květnu letošního roku byla družice přesunuta na novou lokaci - 31,5 st. východně. Vedle přesunu družice o pouhých 3,3 stupňů došlo k výrazným změnám v pokrytí. Původní dva svazky severní a jižní, které byly používané na pozici 28,2°E, bude Astra 2C na nové pozici pracovat také se 2 svazky (beamy) - west beam (západní svazek) a east beam (východní svazek). Názvy svazků vzdáleně připomínají konfiguraci pokrytí staršího satelitu Turksat 1C a není to úplně náhoda. Východní svazek pokryje Turecko a okolní země. Zajímavější pro diváky ve střední Evropě bude západní svazek, který bude pokrývat Českou republiku a Slovensko (parabola o průměru 60 cm) a ohraničen bude Německem, Švýcarskem, Itálií, Tunisem, Řeckem, západní částí Ruska, Estonskem, Litvou, Lotyšskem a Polskem.

obrázek: SES Astra
▲ Obr č. 2 - Pokrytí satelitu Astra 2C (pozice 31,5 st. E), východní svazek

Zatím není známo, jací provozovatelé využijí kapacitu na nové pozici. Podle pokrytí lze očekávat, že půjde o turecké, ruské a ukrajinské vysílatele a poskytovatele služeb (obdobné využití kapacity totiž bylo na této pozici z původního satelitu Astra 5A).

Ve čtvrtek 28.5.2009 odpoledne mohl divák na satelitu Astra 2C zaregistrovat několik testovacích DVB-S signálů, které se objevily například na kmit. 11,025 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4 či 11,876 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4. Další transpondér je stále aktivní na kmitočtu 11,798 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4 (multiplex SatGate), který pracuje ve východním svazku. Pro satelitní diváky ve střední Evropě je zde možnost testovat na parabolách větších rozměrů (120 cm a více) možnosti příjmu satelitu z nové pozice.

technické parametry satelitu Astra 2C ve zkratce:
datum vynesení satelitu: 16.6.2001
nosná raketa: Proton
dodavatel satelitu: Boeing Satellite Systems


pracovní pozice (aktuální): 31,5°E
stabilizace: tříosá
počet transpondérů: 28
EIRP (maximum): 51 dBW
šířka pásma všech transpondérů: 33 MHz
pracovní kapacita (Ku pásmo): 11,7 až 12,5 GHz
polarizace: lineární
pokrytí: West Beam (střední a východní Evropa), East Beam (Turecko a okolní státy)

Martin Vyleťal





Reklama




Vybrané články