Quantcast

TechniSat TechniStar K1 - alternativní kabelový HD PVR box

| Tisk

TechniSat TechniStar K1 je jedno-tunerový set-top-box, který za pomoci modulu a přístupové karty poskytovatele umožňuje příjem kabelové televize ve vysokém rozlišení. Po připojení externího USB-disku se z něj stává rekordér. Nahrané pořady lze zálohovat a případně dál zpracovávat v PC.


obrázek

Obrázek 1: TechniSat TechniStar K1

Úvodem omluva

Uvědomuji si, že Parabola.cz je především „satelitní“ server. Přesto doufám, že čtenáře neurazím článkem o možnostech příjmu kabelové televize. Předpokládám, že i většina ortodoxních „sateliťáků“ se ráda dozví něco „od sousedů“. Ostatním se omlouvám.

Přijímače TechniSat

Pro set-top boxy, především ty satelitní, je u nás zažitější kratší označení „přijímače“. V dalším textu jej tedy budu používat.
Výrobce přijímače TechniStar, německá firma TechniSat GmbH, je u nás známá především svými přijímači pro příjem satelitního vysílání. Ty i podle mých osobních zkušeností patří mezi nejspolehlivější a nejkvalitnější na trhu. Přijímače kabelové TV (standard DVB-C) jsou přitom konstrukčně velmi podobné přijímačům satelitním (standard DVB-S) a pozemním (standard DVB-T). V hardwaru se liší prakticky jen vstupním blokem, který obsahuje příslušný tuner (tunery). Nikoho tedy nepřekvapí, že firma TechniSat vyrábí některé modely přijímačů v přinejmenším dvou a někdy i ve všech třech variantách příjmu.

To je případ i zde popisovaného přijímače TechniStar K1, který je kabelovou variantou vynikajícího satelitního přijímače TechniStar S1. Ten je na trhu již déle než rok, takže je svými uživateli dostatečně prověřen a jeho software perfektně odladěn. Aktuálně je u nás nejpopulárnějším satelitním TechniSatem jeho upravená verze TechniStar SIR s integrovaným certifikovaným dekodérem IRDETO PI-sys, který jej předurčuje jako ideálního kandidáta pro příjem českých a slovenských programů nabídek Skylink, CS Link a freeSAT.

Recenze trochu jinak

Podrobná recenze zmíněného satelitní ho bratříčka již existuje. Napsal ji zhruba před rokem Ing. Martin Švehlík a přečíst si ji můžete zde. Shoda obou variant je tak velká, že nemá smysl sepisovat novou technicky zaměřenou recenzi kabelové varianty stejného přístroje. Článek jsem se tedy rozhodl koncipovat jinak.

Před pár týdny jsem sám řešil otázku, zda TechniStar K1 je pro mě vhodnou alternativou nebo doplňkem k přijímačům, které v rámci smlouvy nabízí můj poskytovatel služeb kabelové televize a zda se mi jeho koupě vyplatí. Odpověď jsem pro sebe našel, přijímač jsem koupil. V tomto článku bych rád pomohl ostatním potenciálním zájemcům najít odpověď na tutéž otázku. S ohledem na specifika příjmu kabelové televize ale věnuji větší část textu také porovnání přijímače TechniStar K1 s konkrétními přijímači značky Handan a Kaon, které svým klientům nabízí poskytovatelé kabelové televize.

Zkušenosti s přístrojem

Přijímač TechniStar K1 jsem před třemi měsíci koupil s určitým rizikem. Na českém internetu jsem nenašel žádnou recenzi ani praktické zkušenosti s použitím tohoto přístroje v kabelových sítích našich poskytovatelů. Zahraniční webové stránky do otázky kompatibility s našimi kabelovými sítěmi samozřejmě světlo také nevnesly. Jelikož mám ale s přijímači značky TechniSat z minulosti velmi kladné zkušenosti (především s velmi rozšířeným a oblíbeným satelitním DIGIT HD8-S), riziko jsem podstoupil.

Naštěstí, hned v rámci úvodního automatického nastavení, TechniStar K1 bez potíží naladil všechny programy mého poskytovatele (UPC), a já se tak zde s vámi mohu podělit o zkušenosti z jeho reálného provozu.

Díky kolegovi je již, kromě UPC, ověřen provoz přijímače i v síti kabelové televize MoraviaNet (SELF servis, spol. s r.o.). Bezproblémový provoz však lze očekávat i v ostatních sítích, především v KTCZ (KABELOVÁ TELEVIZE CZ s.r.o.) a KABEL servis Praha (KABEL servis Praha spol. s r.o.), jejichž provozovatelé mají s UPC společného dodavatele technologií.

Zde bych chtěl zdůraznit, že přijímač TechniStar K1 sice má vestavěný dekodér Conax, ale pro příjem placených programů kabelové televize tento vestavěný dekodér nelze použít. Poskytovatelé kabelové televize totiž využívají bezpečnostní prvek – párování přístupové karty s přijímačem. Pro příjem placených programů tak musíte využít „CI+ slot“ přijímače, do kterého zasunete CA modul se spárovanou přístupovou kartou, který získáte od svého poskytovatele.

Základní vlastnosti a hlavní výhody přijímače TechniStar K1

Než se pustím do podrobností, trochu předběhnu a pro méně trpělivé nebo prostě jen více zaměstnané čtenáře vypíchnu hlavní vlastnosti a výhody přijímače TechniStar K1. V čem je vlastně TechniStar jiný než přijímače značky Kaon či Handan, které klientům více či méně výhodně nabízí, ať už k pronájmu nebo k jednorázové koupi, jejich poskytovatel?

1) Z TechniStaru můžete nahrávky přenášet (přes rozhraní USB i LAN) do PC, takže pořad, který pro Vás má trvalejší hodnotu, můžete zálohovat nebo třeba zpracovat do podoby DVD!

Toto je zásadní výhoda alternativních přijímačů. „Smluvní“ přijímače poskytovatele mají manipulace s nahrávkami záměrně zablokované. Poskytovatel tím vychází vstříc požadavkům svých dodavatelů - poskytovatelů obsahu a majitelů práv.

2) TechniStar je rychlý, s jednoduchým a perfektně přehledným ovládáním. Přepnutí na nekódovaný program netrvá ani sekundu. Přepnutí na kódovaný program již trvá o poznání déle, zhruba 3 sekundy. Rozdíl jde na vrub CA modulu a inicializaci dekódování.

3) TechniStar je spolehlivý. Tato charakteristika není až tak samozřejmá, jak si pravděpodobně bolestně uvědomuje řada uživatelů konkurenčních „smluvních“ přijímačů.

4) Po připojení TechniStaru do sítě LAN a nastavení parametrů „vzdálené správy“, lze s využitím webového prohlížeče vzdáleně „spravovat časovače“ (rozuměj - nastavovat nahrávání). Správnou konfigurací domácího routeru (vystavením TechniStaru do internetu např. pomocí přesměrování portů) lze docílit téhož nejen z lokální sítě, ale také z internetu. Zůstanete-li tedy například déle v práci a „nestíháte“ díl vašeho oblíbeného seriálu, stačí se prostě jen připojit domů k webovému rozhraní TechniStaru, vybrat stanici a čas nahrávání, a po příchodu domů si seriál pěkně v klidu pustit od začátku a to i v případě, že se konec daného dílu stále ještě nahrává. Máte-li aktivovaný přístup na internet ze svého mobilního telefonu, jste pánem časovačů i na cestách.


obrázek

Obrázek 2: V EPG i teletextu jsou české znaky zobrazovány korektně


obrázek

Obrázek 3: Seznam zaznamenaných pořadů (zde i jediná chyba v SW - kterou jsem zatím našel - viz „Nápovüda“)


obrázek

Obrázek 4: Dodávaná aplikace Mediaport umožňuje přenést záznamy do PC přes síť


obrázek

Obrázek 5: USB-disk s nahranými pořady, tentokrát připojený k PC. Soubory si sice TechniStar pojmenovává „po svém“, ale jedná se o standardní formát TS (Transport Stream), takže přehrávání a zpracování v PC nic nebrání.


obrázek

Obrázek 6: Vzdálené nastavení nového časovače nahrávání skrze webové rozhraní přijímače TechniStar K1

„Smluvní“ přijímače v nabídce poskytovatelů - historie a současnost

Přijímače značky Handan a pronájem základního set-top-boxu

Naprostá většina poskytovatelů digitální kabelové televize v ČR od roku 2007, kdy došlo k největší penetraci těchto služeb u nás, nabízí svým klientům ke smlouvě základní přijímač Handan CV-5000. Jedná se o nejlevnější model, kterým nelze přijímat programy ve vysokém rozlišení a postrádá jakýkoliv digitální výstup obrazu.


obrázek

Obrázek 7: Základní přijímač nabízený ke smlouvě - Handan CV-5000

Společnost UPC jej nabízela až do roku 2011 ke svým balíčkům zdarma. Její podzimní balíčky z roku 2011 však přinesly poměrně zásadní změnu. Pronájem základního přijímače (i modemu) již v ceně služeb započítán není, klient je tak nucen si společně se službami nějaké přijímací zařízení pronajmout nebo zakoupit. UPC si za pronájem základního přijímače účtuje částku 49,- Kč měsíčně, za přijímač HD PVR, který umožňuje příjem programů ve vysokém rozlišení a nahrávání, je to 151,- Kč měsíčně. Původních klientů UPC se tato změna dotkne od 1.7.2012, kdy se jim sice změní rozpis účtovaných služeb, ale celková účtovaná částka zůstane zhruba stejná. Společnost UPC o tom informuje na svých stránkách zde.

Nové balíčky, i po započtení pronájmu přijímacího zařízení, jsou nastaveny poměrně atraktivně.

V domácnostech dlouholetých klientů ještě „dožívají“ další dva modely „smluvních“ přijímačů Handan. Jsou jimi CV-6000 Twin DVR a CV-7000HD. Ty na rozdíl od základního přijímače v nabídce UPC již nefigurují. Uvedu tedy jen pro úplnost jejich stručnou charakteristiku.

První z nich sice umožňoval nahrávání, ale nebyla mu dána do vínku schopnost příjmu programů v HD rozlišení. Druhý uvedený model naopak programy v HD rozlišení zvládal, měl i HDMI výstup, ale postrádal možnost nahrávání. Oba tyto "lepší" přijímače společnost UPC dodnes pronajímá původním klientům za cenu 151,- Kč měsíčně.

CA modul s přístupovou kartou

Naštěstí, v druhé polovině roku 2008 nám konečně poskytovatelé přiznali svobodu výběru koncového zařízení. V nabídce společnosti LICA, dodavatele technologie, se totiž objevil tzv. zásuvný "CA modul". Ten se po vložení do CI slotu Vaší televize nebo přijímače s DVB-C tunerem, společně s přístupovou kartou poskytovatele, postará o dekódování programů, které jste si předplatili. Nejste již nuceni si pronajímat přijímač od poskytovatele. Seznam zařízení, u kterých je ověřena kompatibilita s CA modulem a provozem v sítích kabelové televize, utěšeně roste (viz např. "Seznam STB a TV pro příjem digitální kabelové televize DVB-C" na diskuzním portálu upczone.cz).


obrázek

Obrázek 8: CA modul s přístupovou kartou UPC

Osobně jsem hned v roce 2008 využil této nové možnosti. První CA modul provozuji ve svém televizoru Sony bez jakýchkoliv potíží dodnes. (Sony byla tehdy jedinou společností, která aktivně spolupracovala s UPC, aby zajistila kompatibilitu svých televizorů v kabelové síti tohoto poskytovatele).

Druhý CA modul jsem si objednal hned o rok později, abych umožnil příjem kabelové televize na PC v dětském pokoji (viz TechniSat CableStar HD2). Do třetice – další modul jsem koupil pro TechniStar K1.

HD PVR Box značky Kaon

V roce 2010 se v nabídce poskytovatelů objevil dlouho očekávaný přijímač, který spojuje schopnost příjmu programů ve vysokém rozlišení s možností nahrávání. Tehdy se jednalo o Kaon KCF-B3000. UPC nyní pod názvem "HD PVR Box" nabízí dva jeho mírně upravené nástupce s modelovým označením KCF-B3001 a KCF-B4003HCO.


obrázek

Obrázek 9: Kaon KCF-B3001 alias HD PVR Box

Tento "HD PVR Box" pronajímá UPC svým klientům za cenu 151,- Kč měsíčně. Počínaje rokem 2012 si jej od UPC můžete i zakoupit za jednorázovou částku 4 999,- Kč.

"Papírové" parametry HD PVR Boxu vypadají úžasně. Dva tunery, vysoké rozlišení, nahrávání na integrovaný pevný disk - co více si přát? Ovšem, jak jsem již dříve v textu naznačil, zkušenosti z reálného provozu mnoho důvodů k nadšení nedávají. Nejdříve se uživatel HD PVR Boxu musí vyrovnat s jeho velmi pomalými reakcemi (potvrzuji z osobní zkušenosti, naštěstí ne z vlastní domácnosti). V dlouhodobějším provozu si pak uživatelé stěžují na občasné zamrzání, nahodilé restarty a nespolehlivost nahrávání (viz reakce uživatelů např. na diskuzním portálu upczone.cz). Náročnější uživatel se také nesmíří se záměrně zablokovanou možností kopírování nahrávky mimo přijímač. Pořad, který si v HD PVR Boxu nahrajete, si tento přijímač prostě "vezme do hrobu".

Srovnáváme TechniStar K1

Jak si tedy vede TechniStar K1 v porovnání s uvedenými „smluvními“ přijímači? Rozhodně ne tak skvěle, jak by to na první pohled mohlo z mého popisu konkurentů vypadat.

Nemělo by smysl jej cenově i výbavou porovnávat se základním SD přijímačem Handan, tohle je prostě vyšší třída. Musíme jej proto porovnávat s nejvyšším modelem, přijímačem Kaon KCF-B3001 (HD PVR Box). Slabinou TechniStaru v tomto srovnání je jeho jediný tuner. Můžete jím sledovat pouze jediný program. Pokud nahráváte, nelze zároveň jiný program sledovat. Existují však řešení, jak absenci druhého tuneru suplovat, pokud se nechcete s uvedeným omezením smířit:

• V případě, že vlastníte televizor s tunerem DVB-C, nebude vás absence druhého tuneru v TechniStar nijak omezovat. Druhý tuner přece ve skutečnosti máte. Musíte pouze pro TechniStar dokoupit další samostatný CA modul s kartou (na jednu smlouvu momentálně povoluje UPC až 4 CA moduly).

• I v případě, že vlastníte televizor s tunerem DVB-T není nic ztraceno, jen jste omezeni menší množinou programů. V případě sítě UPC můžete sledovat zhruba dvacítku programů ve standardu DVB-T přímo z kabelu. (UPC totiž kromě DVB-C poskytuje ve svých kabelech i čtyři multiplexy DVB-T - viz tabulka DVB-T úplně dole v Seznamu kanálů a multiplexů z diskuzního portálu upczone.cz).

• V nouzi nejvyšší je možné si ponechat alespoň ten nejlevnější základní přijímač od poskytovatele a k němu si dokoupit CA modul s kartou pro TechniStar.

Samozřejmě jsou možné i jiné kombinace, použití TechniStaru jako rekordéru je však určitě zajímavé.

Pořizovací cena

Samotný přijímač TechniStar K1 prodává jeho přímý dovozce a distributor – firma Omko Digital – za cenu 4 790,- Kč. K přijímání placených programů (opět - viz Seznam kanálů) však potřebujete CA modul s přístupovou kartou. Ten si musíte od svého poskytovatele zakoupit, konkrétně u UPC za cenu 999,- Kč. To je částka, kterou bychom měli v případě nezávislého využití přístroje do pořizovací ceny připočíst.

Pozn.: CA modul si sice můžete od UPC pronajmout za 49,- Kč měsíčně, avšak návratnost koupě je natolik rychlá (20 měsíců), že pronájem nedoporučuji.
Potenciální majitel TechniStaru se tak musí smířit s vysokou pořizovací cenou. Srovnání s cenou konkurenčního korejského přijímače Kaon KCF-B3001, za kterou jej nabízí společnost LICA ve svém eshopu (9 998,- Kč), sice vyznívá pro TechniStar dobře, avšak porovnání ceny TechniStaru se zvýhodněnou cenou, za kterou „HD PVR Box“ svým klientům nabízí ke koupi společnost UPC (4 999,- Kč), dopadá pro TechniStar hůře.

V pořizovací ceně musíme také zohlednit, že „HD PVR Box“ má již v sobě integrovaný pevný disk. K TechniStaru musíte připojit vlastní disk s USB rozhraním. Můžete použít flash-disk nebo externí pevný disk. Pokud žádný nemáte, doporučuji malý externí 2,5“ pevný disk Western Digital My Passport Essential. Jeho kompatibilita s přijímačem je ověřena a především - disk je napájený z USB portu, takže se ze své podstaty zapíná a vypíná současně s přijímačem. Za kapacitu 320 GB u tohoto disku zaplatíte zhruba 1 500,- Kč, za 500 GB zhruba 2 000,- Kč. To je v dnešní době přemrštěných cen pevných disků ještě únosné. Kdo bude trochu trpělivý, dočká se možná i poloviční ceny – té, která by bývala dnes běžná, nebýt záplav v Thajsku.

Podtrženo, sečteno, pořízení přijímače TechniStar K1 s možností nahrávání Vás může v součtu přijít asi na 7 300,- Kč. To za jedno-tunerový přijímač není málo. Mně však k jeho pořízení pomohla jednoduchá kalkulace.

Spočítal jsem si, kolik že jsem to vlastně už společnosti UPC v průběhu předešlých čtyř let zaplatil za pronájem přijímače Handan CV-7000HD (150,-Kč měsíčně).

4 roky x 12 měsíců x 150 Kč = 7200,- Kč
Z toho je zřejmě, že jsem jeho hodnotu již dávno splatil. Přesto, pokud bych si jej chtěl ponechat, musel bych nadále platit jeho pronájem v plné výši. Zakoupil jsem tedy raději TechniStar a svému poskytovateli jsem pronajatý přijímač vrátil. Budu-li předpokládat, že namísto TechniStaru bych si pronajal HD PVR box (151,- Kč měsíčně), je návratnost mé investice do TechniStaru zhruba 3 roky. Do návratnosti tentokrát záměrně započítávám pouze cenu samotného přijímače. CA modul i USB disk budou v domácnosti sloužit dál i po případném morálním zastarání TechniStaru. Shodou okolností, tři roky je zároveň délka záruční doby přijímačů TechniSat (po jejich registraci zdarma u výrobce).

Po celou dobu provozu TechniStaru budu mít užitek z vlastností, které jeho hodnotu, alespoň dle mého názoru, výrazně povyšují nad kterýkoliv z přijímačů, které mi nabízí poskytovatel. Vzhledem k tomu, že vlastním televizor s tunerem DVB-C, využívám TechniStar spíše jako doplněk sestavy – konkrétně pro sledování programů ve vysokém rozlišení (můj televizor bohužel tuner MPEG-4/H.264 nemá) a především pro nahrávání a „timeshift“. V žádném případě však nechci odrazovat jiné klienty od pronájmu přístrojů od jejich poskytovatele, různí uživatelé mají různé představy a potřeby.

Přeji všem výborný obraz a zvuk.
Ing. Karel Novotný
Brno

TechniStar K1 můžete zakoupit u firmy Omko Digital a.s.

Aktualizováno – HbbTV a další hrátky s luxusním přijímačem TechniSat Digit ISIO C

Na přelomu dubna a května 2012 začaly Česká televize i UPC na svých televizních programech vysílat službu hybridní širokopásmové televize, tzv. HbbTV. Díky vstřícnosti výhradního dovozce produktů TechniSat, společnosti Omko Digital a.s., jsem měl příležitost tuto moderní interaktivní službu otestovat na zapůjčeném přijímači TechniSat Digit ISIO C právě v síti svého poskytovatele kabelové televize - UPC. Jedná se o moderní dvou-tunerový přijímač vyšší třídy, který již formát HbbTV podporuje. Než dokončím svou recenzi tohoto přijímače, doporučuji případným nedočkavcům k přečtení recenzi jeho satelitní varianty TechniSat Digit ISIO S1, kterou napsal Ing. Martin Švehlík a najdete ji zde. Již nyní však mohu prozradit, že HbbTV aplikace jak České televize, tak i od UPC na tomto přijímači fungují na jedničku. Jako hokejový fanoušek chválím především HbbTV aplikaci České televize s názvem „MS hokej“. Je skutečně povedená. Ve velmi přehledné a aktuální podobě poskytuje informace k právě probíhajícímu hokejovému svátku. Druhá aplikace České televize - „Teletext“, označovaný též jako Superteletext, konečně ukazuje, že je možné předložit divákovi (nebo již uživateli?) aktuální zprávy v moderní „webové“ podobě při zachování jednoduchosti obsluhy „dálkovým ovladačem“. Bohužel, ke skutečně moderní prezentaci zpráv chybí videa a fotografie, které zatím, prý z technických důvodů, text nedoprovázejí. Snad na tom Česká televize zapracuje a my se, alespoň fotografií, v článcích superteletextu brzy dočkáme.

Abych ještě více čtenáře navnadil na připravovanou recenzi, zmíním další zajímavé funkce, které přijímač TechniSat Digit ISIO C nabízí. Kromě nativního formátu TS (transport stream), přehrává i další multimédia všech obvyklých formátů včetně Xvid, DivX, VOB, MKV, MOV, MP4 i FMV a to jak z externích disků (USB a eSATA), tak i ze sítě (standard uPnP/DLNA). Umožňuje také přístup na internet skrze neomezený webový prohlížeč. Právě využití HbbTV a dalším zmíněným vlastnostem, které TechniSat Digit ISIO C odlišují od běžných přijímačů, se věnuji v připravované recenzi.


obrázekObrázek 10: HbbTV aplikace České televize - hlavní menu


obrázek

Obrázek 11: HbbTV aplikace České televize – Teletext


obrázek

Obrázek 12: HbbTV aplikace České televize – MS Hokej 2012

Ing. Karel Novotný
Brno

Reklama
Vybrané články