TereBox T2

Průzkum ukázal, že HD představuje nový standard a UHD se jím brzy stane

| Tisk

logo Téměř všechny české domácnosti vlastní dvě nebo více televizí, přičemž 3 domácnosti ze 4 vlastní televizi s možností HD příjmu. 55 % českých diváků již má povědomí o Ultra HD. Toto jsou hlavní výstupy z průzkumu, který výzkumná agentura NMS Market Research na začátku května 2016 uskutečnila pro SES Astra.

Téměř každá česká domácnost vlastní televizor (94 %) a 38 % respondentů vlastní zařízení dvě, 12 % pak dokonce tři nebo více. Pouze čtvrtinu z těchto zařízení tvoří klasické CRT televizory (26 %). Stejný podíl se váže i k televizím s plochou obrazovkou, které nejsou kompatibilní s HD formáty. Celkem 76 % respondentů vlastní televizor schopný přijímat HD obsah.

Počet televizorů v domácnosti


obrázek

Nejrozšířenějším HD TV formátem je Full HD (53 %), zatímco televizory s technologií HD Ready tvoří ze zařízení v českých domácnostech jen 7 %. Ultra HD televize z tohoto objemu představují 5 %.

Typy HD TV


obrázekZ výzkumu vyplynulo, že nejvíce dotazovaných (63 %) vlastní televizor s úhlopříčkou o velikosti mezi 82 cm a 125 cm (32'' a 49''). 21 % domácností sleduje televizi na menší obrazovce a 16 % respondentů vlastní televizi s úhlopříčkou delší než 126 cm.

Velikosti televizorů


obrázek

Mezi nejčastější TV značky v českých domácnostech patří Samsung (27 % zařízení) a LG (25 %). Většina respondentů dává přednost sledováním filmů ve vysokém rozlišení (42 %) a sportu (zejména muži - 30 % respondentů mužského pohlaví). 38 % dotázaných je za možnost sledování kanálů v HD formátu ochotno zaplatit mezi 75 Kč a 300 Kč.

Podle průzkumu 55 % českých diváků ví, co termín Ultra HD nebo 4K rozlišení znamená. Překvapivě je toto povědomí vyšší u respondentů, kteří nemají přístup k HD příjmu (v 62 %). Znalost je výrazně větší u mužů (75 % oproti 37 % u respondentů ženského pohlaví).

redakce

Vybrané články