Quantcast
Konference Radiokomunikace

RTVS vypne SD na Astře. V DVB-T zůstává

| Tisk

logo Obě televizní programové služby slovenského veřejnoprávního vysílatele RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) budou pro diváky karet Skylink, RTVS a Plustelka dostupné už jen v HD. RTVS zachová distribuci programů v DVB-T.

RTVS dnes potvrdila, že k 31.12.2016 končí její televizní programy Jednotka a Dvojka na satelitu Astra 3B v klasickém SD rozlišení. Oba programy mohou zákazníci s kartami Skylink, RTVS a Plustelka sledovat v technicky kvalitnějším přenosu - v HD rozlišení.

Jednotka a Dvojka telerozhlasu RTVS, podobně jako ostatní české a slovenské programy skončí s distribucí ve starém formátu MPEG-2/SD. Satelitní diváky se staršími set top boxy nyní čeká výměna za novější přijímače podporující MPEG-4, HD a DVB-S2.

RTVS sa v rámci pokračujúceho technologického rozvoja rozhodla ukončiť satelitnú distribúciu v SD rozlíšení na satelite Astra 23.5°. Keďže na tejto platforme svoje služby poskytuje najväčší satelitný operátor a distribútor televízneho signálu Skylink, divákom, ktorí RTVS sledujú prostredníctvom satelitu odporúčame, aby neváhali a čím skôr si zadovážili kompatibilné zariadenie umožňujúce príjem signálu v HD kvalite. Vďaka tomu bude možné RTVS na satelite Astra sledovať aj v novom roku,“ uvedl šéf technické sekce RTVS Andrej Doležal.

Ještě před vypnutím MPEG-2/SD distribuce programů RTVS byla 16.11.2016 navýšena kapacita pro programy Jednotka HD a Dvojka HD na celkových 16 Mbit/s. Vyšší kapacita přináší lepší technickou kvalitu obrazu a mj. lepší podání barev.

RTVS zároveň upozornila, že její programy budou dostupné i po 31.12.2016 přes klasickou pozemní anténu ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.Keďže sa nás v tejto súvislosti mnoho ľudí pýta, či z DVB-T odchádza aj RTVS, chcem všetkých divákov RTVS ubezpečiť, že RTVS v tejto platforme ostáva. Šírenie verejnoprávnych programových služieb prostredníctvom DVB-T je pre RTVS zákonná povinnosť a zmluvne máme šírenie zabezpečené minimálne do roku 2026,“ dodal A. Doležal.

Ve slovenském DVB-T zůstanou i programy komerční skupiny JOJ (TV JOJ, PLUS, WAU) a rovněž TA3 a TV Osem (TV8).

redakce

Reklama
Vybrané články