TereBox T2

Televize Seznam od 1. června v DVB-T2

| Tisk

V pátek 1. června 2018 zahájí celoplošná Televize Seznam distribuci v rámci Přechodového multiplexu 12 (PS12), který provozuje společnost České Radiokomunikace. Multiplex PS12 pracuje ve druhé generaci pozemního vysílání - DVB-T2.

Televize Seznam v PS12 nahradí dosavadní kombinovaný dětský a artový program ČT:D (Déčko) / ČT art a hudební televizi Óčko Expres. Vysílání Televize Seznam bude šířeno v rozlišení qHD, tj. v rozlišení 960x540 ve formátu HEVC (H.265). Ve finálním DVB-T2 multiplexu bude stanice šířena v rozlišení 1440x1080.

Televize Seznam využije v přechodové síti místo uvolněné stanicemi ČT Déčko, ČT Art a Óčko Expres. Abychom naše diváky s celým procesem přechodu do DVB-T2 seznámili, nachystali jsme si pro ně na sobotu 2. června víkendový speciál, který se bude digitalizaci věnovat,“ upřesňuje Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a TV ve společnosti Seznam.cz.


obrázek

Program Televize Seznam doposud mohli diváci sledovat na klasickou pozemní anténu v rámci celoplošného multiplexu 3 v DVB-T a formátu MPEG-2/SD, kde vysílá od svého startu 12. ledna 2018. Kapacita ve dvanáctém přechodovém multiplexu nebyla volná. Čekalo se na spuštění veřejnoprávního multiplexu PS11, který obsahuje všechny HD stanice České televize. Po startu veřejnoprávní sítě mohlo dojít k vypnutí dosavadní distribuce Déčka a Artu v PS12.Z přechodové sítě 12 (PS12) vznikne finální síť 23 (multiplex 23). Ta bude plnohodnotnou náhradou za celoplošný multiplex 3 vysílaný ve starém standardu DVB-T, jehož fungování bude ukončeno v roce 2021. Do to doby musí na DVB-T2 přejít všechny televizní stanice.

Pro příjem DVB-T2 multiplexů je nutný novější televizor s podporou DVB-T2 a kodeku HEVC (H.265), případně set top box. V některých případech bude nutná úprava anténního systému - rozšíření o další kanály.

redakce

Vybrané články