Quantcast

2 miliony diváků používá HbbTV, nejvíce v Praze

| Tisk

Počet aktivních HbbTV zařízení se na českém trhu za poslední rok zdvojnásobil. V současnosti je k HbbTV připojeno již 1,06 milionu přijímačů. Hybridní vysílání propojuje svět klasické lineární televize s internetem a stává se součástí nabídky většiny tuzemských televizních stanic.

Podle průzkumu společnosti FTV Prima, který provedla přímo prostřednictvím technologie HbbTV u více než 60 tisíc domácností, se na jeden přijímač divá v průměru 2,06 diváků. Červené tlačítko, které je branou do světa obsahu HbbTV, využívají již více než 2 miliony lidí.

Jedna pětina příjmu HbbTV je v Praze. Ve velké míře HbbTV využívají také diváci na jižní Moravě a ve středních Čechách.

Podle dat Českých Radiokomunikací (ČRa), realizovaných na základě společného měření s FTV Prima, NOVA, Óčko TV, Seznam.tv a TV Šlágr, je HbbTV nejvíce využíváno v Praze (20,5 % z téměř 1 060 000 aktivních zařízení), dále na jižní Moravě (11,75 %) a ve středních Čechách (10,7 %).Nejčastěji lidé využívají přijímače značky LG (27,4 %), Philips (20,9 %) a Samsung (13,5 %). Nejrozšířenější je verze HbbTV 1.5 (79%), na trhu jsou ale již dostupné přijímače s nejnovější verzí HbbTV 2.0 a 2.0.1, i když zatím ve velmi nízké míře (2 %).

Penetrace televizí, které podporují HbbTV, velmi úzce souvisí s příchodem nového standardu pozemního digitálního vysílání DVB-T2. V rámci naší certifikace DVB-T2 přijímačů je podpora HbbTV podmínkou pro udělení certifikátu DVB-T2 ověřeno. Možnost připojení televize k internetu a HbbTV je dokladem možností moderní terestrické platformy. Diváci mohou získat přístup k dalšímu obsahu, který televizní stanice zpřístupní prostřednictvím svých aplikací. Může se jednat o archiv televizních pořadů, odložené sledování, rozšiřující informace a zajímavosti k pořadům, reklamní a další obsah distribuovaný vedle bezplatného lineárního vysílání,“ doplňuje Martin Gebauer, generální ředitel ČRa.

redakce

Reklama
Vybrané články