Rai (r)evoluce - 3 nové stanice, přeformátování stávajících

| Tisk

logo Italský veřejnoprávní vysílatel Rai chystá významné změny a to jak ve stávající rodině programů, tak i v investicích do jednotlivých pořadů. Jednou z očekávaných novinek je spuštění mezinárodního programu Rai World, který bude vysílán v anglickém jazyce.

Plány a změny pro období 2019 až 2021, které se dotknou jedné z největších veřejnoprávních institucí v Evropě, představil nový generální ředitel Rai Fabrizio Salini. Změny označuje jako "RAIvoluce" a půjde o největší změny za posledních dvacet let.

Nové televizní stanice Rai

Rai chystá celkem tři nové programy - Rai World, Rai Parlamento a Rai Donna. Zatímco u prvně uvedené stanice je název chystaného projektu jistý, zbývající dva programy mají jen zatím pracovní název.

Rai World bude určen divákům za hranicemi Itálie a bude kompletně v angličtině. Stanice má mít charakter mainstreamové televize. Nemají tedy chybět zprávy, zábava, filmy a seriály. Stanice má také hojně čerpat z archívu Rai a na obrazovce se mají objevit některé seriály a pořady, které Rai nevysílala i více než 25 až 30 let. Rai World chystá také novou seriálovou a filmovou tvorbu.

Rai World bude po Rai World Premium a Rai Italia třetím mezinárodním kanálem skupiny Rai ale zároveň prvním programem určeným pro Evropu.

Celkové investice do Rai World se mají pohybovat mezi 60 až 70 miliony eur.

Druhý chystaný projekt s pracovním názvem Rai Parlamento bude úzce spolupracovat s vládou (parlamentem) a bude sloužit všem divákům, kteří se zajímají o politiku, státní správu a podobně. Stanice bude také FTA.

Třetí stanice (Rai Donna) bude určena ženám a bude se profilovat jako seriálový kanál pro ženy středního věku. Ve vysílání by se měly objevit i talk show, reality show a nekonečné seriály (tzv. soap opery). Stanice z důvodu omezení vysílacích práv k některým pořadům nebude přes satelit vysílat FTA.

Rai World a Rai Parlamento by měly odstartovat během tohoto roku, nejpozději v první polovině roku 2020. Ženský kanál začne vysílat až ve druhé polovině příštího roku.

Změny u hlavních kanálů Rai 1, Rai 2 a Rai 3

První televizní program Rai 1 vysílá premiérovou vlastní tvorbu 19 hodin denně, což je světový unikát. Z 19ti hodin je 12 až 14 hodin v přímém přenosu bez započtení zpravodajských bloků. Rai 1 je nejsledovanější stanice v Itálii s průměrnou sledovaností kolem 5ti milionů diváků. 8 z 10 pořadů Rai mělo sledovanost dvojnásobnou proti konkurenci.

Rai 1 ve spolupráci s HBO chystá druhou sérii "Geniální přítelkyně". Nový seriál o životě Leonarda Da Vinci "Leonardo", který je v postprodukci a premiéra by měla být na podzim tohoto roku. Leonardo je další z nákladných seriálů s rozpočtem okolo 25 milionů eur.

Diváci Rai se mohou těši také na politické drama "Věčné město", který se právě dokončuje o záhadné návštěvě amerického prezidenta J.F. Kennedyho v 60. letech minulého století v Římě a Vatikánu, krátce před jeho zavražděním.

Ve spolupráci s France Television začne Rai v létě natáčet dobrodružný seriál "Cesta kolem světa za 80 dní". Dále má Rai 1 pro sezónu 2019/2020 přichystáno kolem 20ti premiérových seriálů a televizních filmů. Nebudou chybět ani další díly pořadu "Meraviglie".

Na Rai 2 posílí vlastní tvorba. Natáčejí se nové díly noir krimi série "Rocco Schiavone", který se prodal do třiceti zemí světa. Dalším úspěšným projektem je seriál "Il Cacciatore" (The Hinter) s velkým úspěchem v Německu či ve Francii. Diváci se dočkají druhé série.

Rai 2 se bude více soustředit na současnou kinematografii a posílí i na poli zábavy v prime time.

Rai 3 bude klást velkou důležitost publicistice, investigativní žurnalistice, dokumentární tvorbě a zpravodajství. Během léta natočí nové dokumentární filmy o přírodě nebo historii. Změnou projde i denní dokumentární pořad Geo & Geo, který bude mít nové studio. Rai 3 chystá také novou velkou politickou talk show v prime time, která bude mít dvě studia. Jedno v Římě a druhé v Bruselu. Studio Rai bude tak v těsné blízkosti evropského parlamentu, v budově, ve které sídlí studia mj. BBC, Sky, France Television, Deutsche Welle či Bloomberg Television.

Změny a přeformátování stávajících tématických programů Rai

Změny se chystají i u menších tématických programů Rai. V plánu je zrušení seriálového a zábavního kanálu Rai Premium a také vzdělávacího kanálu pro školy Rai Scuola.

Filmový kanál Rai Movie dozná určitých změn. Minimálně 50% vysílacího času bude tvořit evropská televizní a filmová tvorba. "Jsme jediná evropská veřejnoprávní korporace, která má ve svém portfoliu čistě čtyřiadvaceti hodinový filmový kanál," uvedl Salini.

Kanály Rai 5 a Rai Storia si vymění programovou náplň. Z Rai 5 zmizí dokumenty a vzdělávací pořady, které se přesunou na zmíněný kanál Rai Storia. Naopak na Rai 5 bude více uměleckých pořadů, artových filmů a hudebních pořadů.

Rai Storia bude vysílat více mezinárodních dokumentů od National Geographic nebo BBC. Rai 5 posílí hudební tvorbu - od koncertů popových hvězd až po operu či balet. Oba programy zůstanou kompletně bez reklam.

Rai 4 se bude více soustředit na muže v produktivním věku a více přitvrdí co se týče programové nabídky. Vysílání budou tvořit seriály a filmy především akčního a hororového žánru. V nočních hodinách pak přijdou na řadu novinky v podobě eroticky laděných pořadů.

"Rai 4 nám dělá obrovskou radost, od svého vzniku si drží primát ve sledovanosti mezi tematickými stanicemi a je stále více oblíbený mezi mladými muži. Rai 4 je profilován jako otevřený kanál bez cenzury a bude ještě více cílit na diváky kteří mají rádi adrenalin, akci a vzrušení," řekl Salini.

Dětský kanál Rai Gulp se více zaměří na teenagery ve věku od 11 do 15 let, zdvojnásobí vlastní původní tvorbu a bude se více podílet na mezinárodních projektech pro děti a mládež. Jednou z novinek je seriál "Jams" z prostředí základní školy. Seriál se dotkne i závažných témat jako šikana nebo drogy.

Další změnou na Rai Gulp bude omezení reklamy na 180 sekund během jedné hodiny.

Rai Yoyo bude cílit pouze na děti předškolního věku a zůstane bez větších změn. Tato stanice zůstane kompletně bez reklam.

Kanál Rai News 24 dostane zcela nový kabát a nové zpravodajské studio, včetně newsroomu. Bude úzce spolupracovat s novým mezinárodním kanálem Rai World, pro který bude připravovat zpravodajské pořady. Nově pod redakci Rai News bude spadat i regionální zpravodajství TGR.

Rai v číslech

Rai má aktuálně celkem 13.058 zaměstnanců, z toho 320 v zahraničí, 1760 novinářů, 8 nezávislých zpravodajských redakcí a 22 regionálních studií.

Nejvyšší průměrné mzdy se v Rai v loňském roce pohybovaly kolem 166 tisíc eur měsíčně. Nejvyšší jednorázové honoráře činily v průměru 300 až 400 tisíc eur. Tyto mzdy/honoráře se tedy týkaly především moderátorů, umělců, hostů v televizních show a nejvyššího vedení. Až do roku 2021 se budou mzdy postupně všem krátit zhruba o 25 až 30 procent. Jednorázové honoráře nebudou smět přesáhnout částku 240 tisíc eur. Pouze výjimečně 300 tisíc eur ale pouze s písemným souhlasem generálního ředitele.

Nový šéf Rai ostře kritizoval předchozí vedení, podle kterého utrácelo miliony za honoráře, které nejsou standardem ani v Hollywoodu. Jako konkrétní příklad uvedl populární nedělní pořad "Che tempo che fa" na Rai, kde se honoráře u některých hostů dostaly až na půlmilionovou částku (v eurech). Také zkritizoval moderátora pořadu Fabia Fazia, kterému Rai vyplácí měsíčně 200 tisíc eur (více než 5 milionů korun).

Programové investice

Do programu se v roce 2018 investovalo před 1,1 miliardy eur. V letech 2019 až 2021 se počítá s vyššími investicemi ve výši 1,2 miliardy eur ročně.

V loňském roce Rai hospodařila s celkovou sumou 3,7 miliardy eur. Koncesionářský poplatek činil 90 eur. Platících koncesionářů bylo zhruba 26 milionů. Koncesionářský poplatek se na celkových příjmech podílel ze 60 procent, reklama z 25% a 15% tvořily příjmy z jiných aktiv jako prodej licencí, práv a podobně.

Rai prodala do světa každý svůj třetí vyrobený pořad - nejčastěji šlo o seriály, dokumenty a dětské pořady. Celkový výnos z těchto prodaných pořadů činil 330 milionů eur. Očekává se, že letos bude výnos z prodeje pořadů vyšší - přes půl miliardy eur.

V roce 2020 chce Rai investovat přes 40 milionů eur do dokumentární tvorby, což představuje nárůst o 20 procent. Naopak bude šetřit na zábavě, kde se plánuje investice maximálně do 100 milionů eur (zhruba o 40% méně než v minulých letech). Některé pořady se budou ručit či redukovat. Jde především o pořady v odpoledních hodinách na Rai 1 a Rai 2.

Do seriálové tvorby se plánuje investice kolem 500 milionů eur, což je zhruba stejná částka jako v minulých letech.

Další velké investice ve výši 200 milionů eur půjdou do nových technologií jako nová studia, 4K, 8K, internet (Rai Play), mezinárodní spolupráce na nových projektech a technologiích.V technologiích 4K a 8K bude Rai nadále mezi předními vysílateli. Olympiáda bude na Rai v roce 2020 v 8K.

Satelitní platforma TivúSat roste raketovým tempem a má více než 3,5 milionů aktivních karet. Rai bude rozšiřovat obsah v UHD na programu Rai 4K a po rozšíření kapacity by měly vzniknout další 4K programy. Se satelitním operátorem Eutelsat již vyjednává pronájem nového transpondéru pro nové HD a UHD programy.

V článku byly použity výňatky z rozhovoru s generálním ředitelem Salinim která proběhla na tiskové konferenci.

připraveno ve spolupráci s franck

redakce