TereBox T2

ARD vypne satelitní SD. Od roku 2021 jen v HD

| Tisk

logo Některé německé domácnosti se satelitní televizí se musí připravit na změnu v distribuci veřejnoprávních programů. ARD chystá v lednu 2021 vypnout stanice v klasickém SD rozlišení. Poté budou programy dostupné jen v technicky kvalitnějším přenosu - v HD rozlišení (HDTV).

Pro některé televizní diváky to bude znamenat investici do nového set top boxu či televizoru se satelitním tunerem a naladění distribuce v HD rozlišení. Vysílání bude i nadále poskytováno bezplatně ( FTA) a pro příjem veřejnoprávních programů nebude zapotřebí žádná přístupová karta ani předplatné.

Pro vysílatele bude vypnutí SD distribuce představovat značnou úsporu nákladů za distribuci signálu. Aktuálně probíhá souběžná distribuce programů v SD a HD rozlišení s cílem postupného přechodu diváků na kvalitnější distribuci.

Vypnutí SD distribuce se bude týkat programů:

- ARD (Das Erste)
- tagesschau24
- ONE
- ARD alpha

Podrobnosti o chystaném vypnutí SD distribuce hodlá ARD informovat v následujících týdnech a měsících. Informuje o tom portál DigitalFernsehen.de.Není vyloučeno, že se k tomuto kroku přidá i sesterská veřejnoprávní ZDF s jejími programy.

Zatímco veřejnoprávní programy chystají vypnutí satelitní SD distribuce, komerční televizní skupiny RTL Deutschland a ProSiebenSat1 naopak budou držet SD a HD distribuci až do roku 2024. Přední německé komerční stanice poskytují svým zákazníkům zdarma jen SD distribuci. HD modulaci svých programů komerční televize nabízejí v rámci placené televizní služby HD+, která vedle HD dodává i obsah v UHD rozlišení ve formátu 4K.

redakce

Vybrané články