Quantcast
CryptoBox 800 UHD

USA blokují starty ruských raket s evropskými satelity

| redakce | tisk

USA zablokují starty nosných ruských raket s evropskými satelity. Ruské nosné rakety nebudou moci vynést na orbitální dráhu evropské družice s využitím amerických komponent - informovalo o tom USA dne 28. dubna 2014.

Stalo se tak poté, co americké ministerstvo obchodu po událostech na Ukrajině v rámci sankcí vydalo zákaz dodávek satelitů do Ruska a komponent pro jejich výrobu, které byly vyrobeny v USA. Bohužel, tyto sankce mohou ohrozit start Protonu se satelity jako Astra 2G, Türksat 4B či Inmarsat 5 F2.

V rámci amerických sankcí pravděpodobně nepoletí z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu raketa Proton M:

- telekomunikační družice Astra 2G na pozici 28,2°E (plánovaný start září 2014)
- turecký telekomunikační satelit Türksat 4B na pozici 50°E (plánovaný let v červenci 2014)
- americký telekomunikační satelit Inmarsat 5 F2 (plánovaný start na září 2014)

Všechny tyto satelity mají nyní poznámku "delayed" bez uvedeného termínu a místa startu. Není známo, zda dojde k přesunu těchto družic na jiné, neruské kosmodromy. To se může změnit v závislosti na situaci na Ukrajině a v Rusku ale zdá se, že ruský kosmický průmysl může výrazně trpět. Není také známo, co bude se startem Protonu M s mexickým satelitem MexSat 1, který je naplánován na říjen 2014.

Americké sankce se netýkají pouze dodávek komponent a satelitů do Ruska ale vztahují se také na podniky, které připravují ruské rakety Proton v rámci smlouvy s firmou ILS (International Launch Services), jehož majoritním vlastníkem je ruský Khrunichev Space Center. Sankce se vztahují i na satelity, které mohou být vyneseny raketami Sojuz a Dněpr. To zase může ohrozit starty dalších družic, včetně starty raket Sojuz 2 z kosmodromu Kourou ve spolupráci s Francií.

Z druhé starty Američané mají dva problémy - Rusové dodávají Mezinárodní vesmírné stanici a jsou dodavateli velmi dobrých a výkonných raketových motorů RD-180 do amerických nosných raket. Na jednom místě více než polovina z komerčních startů amerických družic byla vyrobena za použití motorů vyrobených v Rusku (NPO Energomasz). Také americké špionážní satelity do té míry téměř výhradně využívají ruské raketové motory v raketách Delta. Spojené státy budou muset vyvíjet vlastní motory.

Již dříve bylo potvrzeno, že Kanada pozastavila přípravu na odeslání mikrosatelitů M3MSat do Ruska vzhledem k situaci na Ukrajině. Start M3MSat je plánován na 19. června 2014 s nosnou raketou Sojuz 2.1b z Bajkonuru. Pak mají být vyneseny jiné mikrosatelity - Meteor - M nr 2, MKA - PN2 (Relek), Ukube - 1, SkySat - 2, TechDemoSat - 1, AISSat -2, DX - 1, Baumanec 2 a Venta - 1.

zdroj: lenta.ru, satkurier.pl

Reklama
Vybrané články