CryptoBox 800 UHD

Express 80 a Express 103 budou vyneseny koncem května

| redakce | tisk

Koncem května 2020 budou dopraveny do vesmíru další dva ruské telekomunikační satelity série Express - konkrétně Express 80 a Express 103, které budou sloužit na pozicích 80°E, resp. 103°E.

Start nosné rakety Proton M s oběma satelity byl původně naplánován na konec března. Důvodem odkladu jsou nekvalitní upevňovací šrouby, které byly nalezeny na raketě Proton. Výměna bude provedena přímo v Bajkonuru. Start je proto prozatím odložen na konec května tohoto roku.

Pro diváky v Evropě bude zajímavá především družice Express 80, která bude vybavena 38 transpondéry v C, Ku a L pásmu. Půjde již o několikátý pokus obnovit a zajistit stálý provoz služeb pro evropskou část Ruské federace z orbitální pozice 80°E, kde dříve pracovala družice Express AM2 a Express MD1 a později Express AM22.

Je zajímavé, že navzdory problémům Protonu se Rusové neplánují obrátit na americkou společnost SpaceX. Cena za vynesení satelitu nosnou raketou Falcon 9 byla snížena na 61,5 milionu dolarů, zatímco náklady Protonu za stejnou službu jsou 65 milionů dolarů.

zdroj: obob.tv