Quantcast

Cestopisný seriál Hledání ztracených světů na ČT2

| redakce | tisk

Herec Roman Zach, známý z divadla i televizních seriálů, opustil bezpečí civilizace a vydal se na objevitelskou výpravu na jižní indonéské ostrovy. Splnění jeho cestovatelského snu je zaznamenáno v šesti dílech nového seriálu Hledání ztracených světů.

Tvůrci nezachytili jen turisty vyhledávaná místa, ale naopak se pokusili o objevování méně známých destinací a zachycení běžného života. Kromě exotické přírody a kultury se vydali i po stopách začátku civilizace. První díl uvede ČT2 ve středu 8. dubna ve 21.25 hodin.

Hned od počátku cesty po Indonésii a ponejvíc směrem dál na východ od Jávy jsme spolu s režisérem Jirkou Novákem chtěli koupit jakýkoliv pozemek, abychom si ztloukli alespoň jednoduchou dřevěnou boudu a mohli se v budoucnu vracet. Teď v březnu, přesně rok po našem natáčení, jsem do Indonésie chtěl vzít celou svoji rodinu. Virus nás ale zastavil. Vezmu je tam až to půjde, abych jim ukázal a sám zase zažil, jak může tolik lidi a tolik náboženství žít pod jednou střechou. Několik tisíc ostrovů a ostrůvků a rozdílných kultur, které spojuje neskutečný optimismus a tolerance,“ říká průvodce pořadem Roman Zach, který si při natáčení vyzkoušel práci v barvířské dílně i na čajové plantáži. Poznal, jak se žije s varany, zúčastnil se tradičních oslav lovců lebek a zatančil si rituální tanec.

Hledání ztracených světů (foto: ČT)
▲ Hledání ztracených světů (foto: ČT)

Šest provázaných epizod a šest tisíc kilometrů po ostrovech Jáva, Bali, Lombok, Komodo, Flores a Alor skýtá rozsáhlý prostor pro skutečné poznání jižní části Indonésie. Nedílnou součástí nového cestopisu jsou i dobrodružné zážitky při samotném cestování, obzvláště v odlehlejších částech země.

Rozhodli jsme se pro ostrovní zemi, která nabízí neuvěřitelnou pestrost a takřka nekonečné množství témat. Bez nadsázky lze říci, že každý z ostrovů ukáže jiný typ přírody a především zvyků, tradic, kultur a způsobů života. Zároveň jde o zemi, kde stále přetrvávají tradiční hodnoty, což je pro ‚tápající‘ Evropany, kteří se potýkají se ztrátou identity, velmi přitažlivé téma,“ vysvětluje režisér Jiří Diarmaid Novák a dodává: „Právě hledání ztracených hodnot a tradičního způsobu života je také hlavním motivem celého cyklu. Vedle cestopisného vyprávění podnikáme i jakousi symbolickou cestu ke kořenům civilizace a prostřednictvím putování hledáme cestu k sobě samým, pátráme po odpovědích, které moderní a do značné míry zmatená západní civilizace stále častěji hledá.“

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články