CryptoBox 800 UHD

Japonská JSTV mění transpondér a chystá HD vysílání

| redakce | tisk | názory

Provozovatel japonské televizní stanice JSTV (Japan Satellite Television) chystá změnu v satelitní distribuci svých programů JSTV1 a JSTV2. Výhledově připravuje i vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV).

Odchod Velké Británie z Evropské unie (EU) má dopad i na fungování JSTV. Provozovatel musí získat nezbytnou vysílací licenci v některém z členských států EU, aby mohla služba pokračovat mimo Spojené království. Z tohoto důvodu musí JSTV přejít ze stávající uplinkové stanice v Anglii na nový uplink v jedné ze zemí EU před koncem přechodového období Brexitu, které potrvá do prosince 2020.

JSTV proto spustila novou distribuci JSTV1 a JSTV2 z multiplexu italského operátora Telespazio na kmitočtu 11,179 GHz na pozici 13°E. Souběžná distribuce na starých a nových parametrech bude oficiálně probíhat od srpna do října 2020. Abonenti JSTV budou mít tři měsíce na přeladění svých televizorů nebo set top boxů na nové vysílací parametry, eventuálně na výměnu staršího přijímacího zařízení za novější s ohledem na skutečnost, že vysílání na nové frekvenci je šířeno ve standardu DVB-S2. Programy i na nové frekvenci jsou (zatím) v MPEG-2 v SD rozlišení. Provozovatel se nicméně chystá na přechod na HD distribuci.

JSTV2 - záběr z příjmu stanice
▲ JSTV2 - záběr z příjmu stanice

JSTV je jedinou a legitimní japonskou televizní službou v Evropě, na Středním východě, v Rusku a v severní Africe. Provozovatel prostřednictvím dvou programů JSTV1 a JSTV2 přináší divákům širokou škálu japonských pořadů 24 hodiny denně 7 dní v týdnu, včetně zpravodajství, dramat, sportu a oceněných filmů.

JSTV1 přináší široký rozsah televizních pořadů, včetně dokumentů, dobová i současná dramata, cestopisné pořady, historii, kulturní relace, pořady o vaření, filmy a komedie. JSTV2 vysílá souběžně zpravodajství z Japonska po celý den. Obě stanice jsou poskytovány jako placené (CA Conax). Zpravodajství je šířeno nekódovaně ( FTA) a je tedy dostupné pro všechny diváky.

nové technické parametry - JSTV1, JSTV2:

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), freq. 11,179 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, CA Conax

původní technické parametry - JSTV1, JSTV2:

Eutelsat Hot Bird 13B (13°E), freq. 12,597 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/8PSK, CA Conax

názory čtenářů