ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

Ukrajinský prezident zablokoval 2 zpravodajské kanály

| redakce | tisk | názory

Ukrajinské kanály UkrLive a Perszyj Niezaleznyj, které převzal poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny za Opoziční platformu - Pro život Nestor Šufryč, přestaly vysílat na satelitu Astra 4A (4,8°E). Případ vypnutí distribuce a zavedení sankcí ze strany Rady pro národní bezpečnost a obranu bude napaden u soudu.

Předpokládá se, že kanály patřící poslanci Nestoru Šufryči jsou kanály lídra "Opoziční platformy - Pro život" Viktora Medvedčuka. 28. prosince tohoto roku schválil prezident Volodymyr Zelenskyj sankce proti společnostem vlastnícím UkrLive a Perszyj Niezaleznyj.

Jak je uvedeno ve zprávě o tomto rozhodnutí, obě televizní stanice se "snaží potlačit jakékoli alternativní názory". Rozhodnutí o sankcích bylo přijato několik týdnů poté, co Perszyj Niezaleznyj obnovil své satelitní vysílání. Dne 9. listopadu kyjevský obchodní soud vyhověl žalobě na nezákonné přerušení vysílání a povolil obnovení satelitního vysílání.

Na Ukrajině jsou televizní stanice ve sféře Medvedčukova vlivu od února 2021 blokovány rozhodnutím Rady národní bezpečnosti a obrany: 112 Ukrajina, NewsOne a ZIK. Redakce zrušených kanálů převzala nová vysílací společnost Perszyj Niezaleznyj, ale z tehdy neznámých důvodů i ta ukončila vysílání.

V listopadu tohoto roku. Nestor Šufryč koupil kanál UkrLive za 4 miliony hřiven od jeho nejnovějšího majitele Vladislava Bahinského. UkrLive spustili v roce 2018 tehdejší majitelé Andrij Kisier a Andrij Myšik, spolupracovníci lvovského politika Dmytra Dobrodomova. Do poloviny září 2021 byl majitelem Maxim Varlamov - právník, manažer a spolumajitel Channel 4 Ukraine. V polovině září Varlamov opustil Channel 4 i UkrLive a stanici převzala společnost Bahinski.

Po tomto nákupu začal Šufryč vysílat Pershyj Niezaleznyj na satelitu "v utajení" místo UkrLive. Kanál se tak po delší přestávce vrátil do kabelových sítí, protože byl v únoru 2021 zablokován.

Během uložení sankcí 28. prosince letošního roku vysílaly obě stanice odděleně - každá pod svým logem a s jiným obsahem.

zdroj: satkurier.pl + detector.media

názory čtenářů