ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
CryptoBox 800 UHD

Z Bajkonuru bylo vyneseno 36 satelitů OneWebu

| redakce | tisk | názory

Ruská nosná raketa Sojuz 2.1b odstartovala 27. prosince 2021 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Do vesmíru dopravila 36 internetových satelitů OneWeb. Raketa Sojuz vzlétla ve 14:10 hodin středoevropského času a jednalo se o první start z Bajkonuru s tolika satelity OneWeb.

Po separaci od nosné rakety byly spuštěny motory horního stupně rakety Fregat, který vynese družice do výšky 450 km. Družice se pak nezávisle na sobě dostanou na plánovanou orbitální dráhu.

Dříve bylo 36 satelitů vypuštěno pouze pomocí raket Sojuz z kosmodromu Vostočnyj. Rozdíl je způsoben vyššími energetickými charakteristikami rakety vypuštěné z Vostočného, proto byly oznámeny práce na optimalizaci trajektorie z Bajkonuru.

Doposud bylo dokončeno 11 z 19 startů satelitů OneWeb, která má společnost Arianespace ve smlouvě: 4 z Bajkonuru, 6 z Vostočného a jeden z Kourou ve Francouzské Guyaně.

Na rok 2022 je naplánováno 6 startů z Bajkonuru (v lednu, únoru, dva starty v dubnu, květnu a srpnu) a jeden start z kosmodromu Kourou (10. února).

Satelity OneWeb jsou navrženy tak, aby vytvořily vesmírný komunikační systém, který poskytne vysokorychlostní přístup k internetu kdekoli na Zemi.

Očekává se, že celá konstelace OneWebu první generace bude v provozu do června 2022.

zdroj: satkurier.pl + OneWeb + Roskosmos

názory čtenářů