Quantcast

ČT2 uvede dokumentární cyklus Péče o duši

| redakce | tisk

Jak se cítí lidé s duševními obtížemi? A jak jejich diagnózy vidí odborní pracovníci? Nejen na tyto otázky hledá odpověď nový dokumentární cyklus České televize Péče o duši. Devět autorských filmů divákům přiblíží realitu života s duševním onemocněním prostřednictvím příběhů lidí, kteří jej překonali a umí s ním plnohodnotně žít.

První epizodu s Miroslavem Hanušem odvysílá program ČT2 ve středu 12. října od 21:55 hodin.

I díky pandemii jsme si najednou všichni uvědomili, jak jsme křehcí a že o duši je potřeba aktivně pečovat. Dlouho jsme hledali klíč k tématu. Nejdříve jsme chtěli postupovat podle diagnóz, nakonec jsme si ale uvědomili, že diagnóza není podstatná, je to jen taková nálepka, a vycházeli jsme z toho, jak kterákoliv duševní nemoc ovlivňuje náš život. Jaký má vliv na naši práci, vztahy, rodinu. Příběhy, které s námi diváci, kteří se ozvali na naši výzvu, sdíleli, byly autentické a silné. A tak jsme zaznamenávali v první řadě tyto příběhy,“ popisuje kreativní producentka Alena Müllerová.

Cyklus Péče o duši, Narodit se podruhé (foto: ČT)
▲ Cyklus Péče o duši, Narodit se podruhé (foto: ČT)

Série odstartuje na Dvojce ve středu 12. října snímkem Jiřího Podlipného Příběhy duše a práce. V půlhodinovém dokumentu průvodkyně Pavla Kasalová, básník Ondřej Hložek a herec Miroslav Hanuš popíší, jak a kdy se u nich naplno projevila deprese a co jim pomohlo začít znovu pracovat.

V průběhu následujících dvou měsíců nabídne program ČT2 dalších osm epizod, každou středu jednu. Ty nastíní také to, jaké je být hospitalizován na psychiatrii proti své vůli, zprostředkují zkušenosti pečujících o duševně nemocné, na kterých často spočívá hlavní tíha nebo otevřou problematiku nemocniční psychiatrické péče a obav z návratu do běžného života po ukončení hospitalizace. Celou sérii zakončí 7. prosince snímek Dagmar Smržové, jenž poskytne rady, jak postupovat, když v rodině propukne akutní psychóza.

Cyklus Péče o duši, Matky, které našly sílu žít (foto: ČT)
▲ Cyklus Péče o duši, Matky, které našly sílu žít (foto: ČT)

Každý z dokumentů doplní na online platformě České televize iVysílání bonusový materiál v podobě podcastů s jednotlivými hrdiny a odborníky na danou problematiku. Moderace rozhovorů se ujme kreativní producentka Alena Müllerová.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články