Quantcast

CANAL+ v Polsku změnil u jednoho transpondéru FEC

| redakce | tisk | názory

Nejenom v Česku a na Slovensku probíhají změny v konfiguraci multiplexů. Společnost CANAL+ Polska provedla úpravu parametru FEC u jednoho multiplexu vysílaného na satelitu Eutelsat Hot Bird na pozici 13°E.

Změny proběhly u multiplexu vysílaného na kmitočtu 11,278 GHz s vertikální polarizací. U tohoto multiplexu byly zachovány některé základní parametry - symbolová rychlost 27500 ksymb/s, norma DVB-S2 a modulace 8PSK. Změnil se ale parametr FEC ze 3/4 na 5/6.

Změnou FEC se zvýšila celková kapacita tohoto multiplexu z původních 61,284 Mbit/s na nových 68,158 Mbit/s, což představuje nárůst o 6,874 Mbit/s. Získaná kapacita tak může být využita pro zařazení dalších programů (v HD nebo SD).

Navýšení kapacity ale není zcela zadarmo. Se zvýšením kapacity muxu se ale zvyšují nároky na minimální signál. Majitelé menších parabol, eventuálně uživatelé multifocusu mohou po těchto změnách zaznamenat problémy s uvedenou frekvencí. Většinou by mělo postačovat přesnější nasměrování přijímací antény na pozici 13°E, eventuálně další úpravy.

Na uvedené frekvenci se vysílají především programy pro abonenty polské pay-tv CANAL+ Polska ale také i řada volně ( FTA) vysílaných programů - TV Antena, Power TV, Nuta TV, Nuta Gold, TVC, TVC Super a Szlagier TV. Změna FEC má tedy významný dopad na příjem programů.

CANAL+ prostřednictvím M7 Group provozuje a vlastní česko-slovenskou platformu Skylink. I zde byly nedávno provedeny úpravy FEC u multiplexů - v tomto případě ze 2/3 na 3/4. V jednom případě došlo i k navýšení symbolové rychlosti.

technické parametry - CANAL+ Polska:

• Eutelsat Hot Bird (13°E), freq. 11,278 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK

názory čtenářů
Reklama
Vybrané články