TereBox T2

Německo: před 70 lety bylo zahájeno pravidelné TV vysílání

| Tisk

Je to neuvěřitelné jak ten čas letí ale je to tak: V Německu na dnešní den připadá významné výročí - přesně před 70 lety bylo zahájeno řádné televizní vysílání. Tehdy byla doba jiná než dnes, kdy většina domácností našich západních sousedů má alespoň jeden televizor a výběr z několika desítek programů.

Dne 22.března 1935 byl z berlínského studia vysílán první pravidelný program německé veřejnoprávní televize a pořady mohla většina diváků sledovat jen z veřejné místnosti. Program televize se zpočátku vysílal jen 3x týdne mezi 20:30 a 22:00 hodinou a přinášel především živé studiové přenosy a krátké filmy. Pro televizi byl tenkrát největším momentem přenos z olympijských her v roce 1936.

Pravidelné televizní vysílání postupně ožívalo v řadě dalších zemí (nejen) Evropy. V roce 1936, tedy o rok později než v Německu se televizního vysílání dočkali obyvatelé Anglie a Francie. V USA odstartovalo v roce 1939.

Po druhé světové válce se první televizní programy vysílaly v roce 1950 z města Hamburg. Dne 25.prosince 1952 se na obrazovce objevila první televizní hra. O půl roku později se vysílal z Anglie mezinárodní přímý přenos z korunovace královny Elizabeth II.

V roce 1963 odstartoval druhý program německé televize - kanál ZDF. O další 4 roky později bylo zprovozněno barevné vysílání. Dne 1.ledna 1984 přišel další významný okamžik v dějinách německého televizního vysílání - v Ludwigshafenu byl odstartován pilotní projekt kabelové televize. V té době odstartovaly i první německé privátní kanály PKS (dnešní SAT.1) a RTL Plus (dnešní RTL Television). Další rozvoj německého televizního trhu pokračoval v první polovině 90.let, kdy odstartovala celá řada úzce specializovaných programů (DSF, n-tv, VIVA, H.O.T. /dnešní HSE/ a další). Nové programy startují i v posledních letech, zvláště zásluhou přechodu na digitální vysílání (satelitní, terestrické či kabelové).Podle posledních výzkumů má okolo 98 procent německých domácností nejméně jeden televizor, 40 procent z nich má dva i více přístrojů. Průměrný Němec se dívá na televizi denně 210 minut.

dle S+K

redakce

Vybrané články