Quantcast

UPC získalo platformu Focus Sat, Digi TV vysílá některé stanice česky

| Tisk

logoSpolečnost Liberty Global, Inc. přes dceřinou firmu UPC Romania již drží plnou kontrolu nad rumunskou satelitní DTH (direct to home) platformou Focus Sat. UPC Romania od května 2005 drželo celkem 50 procent akcií společnosti. Cílem Liberty Global je posílení pozice v šíření programů v regionu střední a východní Evropy.

"Chceme se stát lídrem v segmentu digitálního satelitního vysílání v Rumunsku," říká Richard Anderson, generální ředitel UPC Romania. "Chceme poskytovat nejkvalitnější služby a rozvíjet silnou spolupráci s našimi klienty. Přinášíme sem zkušenosti z jiných evropských zemí a jsme si jisti velkého potenciálu Rumunska," doplnil Anderson.

Platforma Focus Sat zahájila vysílání 15.listopadu 2004. K šíření platformy využívá skandinávský telekomunikační satelit Thor III (0,8 st. západně), kde využívá dva transpondéry - freq. 11,727 GHz (pol. V, SR 28000, FEC 5/6 a 12,245 GHz (pol. H, SR 28000, FEC 5/6). Programy jsou před neautorizovaným příjmem zabezpečeny systémem Conax. Focus Sat má aktuálně přes 10 tisíc abonentů.

logoFocus Sat pod křídly UPC bude bojovat o zákazníky s konkurenční platformou Digi TV, která je aktuálně šířena na pěti transpondérech satelitu Intelsat 10-02 na pozici 1 st. západně. Digi TV používá jiný kódovací systém - Nagravision 2.

Rumunská Digi TV odstartovala koncem roku 2004 a je nejrychleji rostoucí platformou v Evropě. Provozovatel již nyní eviduje přes 200 tisíc abonentů. Společnost RCS, vlastník platformy, nedávno oznámila expanzi na dva nové trhy - Maďarsko a Slovensko. Pro tyto účely si u Intelsatu pronajal další dva transpondéry, aby mohl přinést programy, které jsou populární v těchto zemích.Digi TV již aktuálně vysílá v české verzi stanice Minimax, Anime Plus, Jetix, Romantica. Pro maďarské abonenty má v nabídce stanice ATV, Duna TV, Sport Klub Hungery, Minimax, Anime Plus, M1, M2, Jetix, Viva TV, Romantica, Sport 1, Sport 2, HBO, HBO2 Central Europe, 4! Story TV, Travel Channel, Spektrum, AXN, Hír TV, Viasat History, Viasat Explorer, TV2, RTL Klub, Cool TV, Viasat 3, Eurosport, Hallmark, Cinemax, Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Civilisation, Discovery Science, Discovery Travel + Living, Reality TV. Paket Digi TV již dříve obsahoval několik maďarských programů. Vysílání bylo určeno pro početnou maďarskou menšinu žijící ve 22 mil. Rumunsku.

V Rumunsku v současné době existují 4 DTH platformy. Vedle Focus Sat a Digi TV je na trhu ještě Max TV (Sirius) a Boom TV (Amos-2).

redakce

Reklama
Vybrané články