Vantage X121SCI - přijímač se 2 CI sloty a 2 čtečkami karet Conax

| Tisk

VantageV minulé recenzi jsem Vám představil levný korejský přijímač Vantage X101SCI. Podařilo se mě získat k testům další model Vantage a to typ X121SCI.

Jedná se také o levný přijímač se dvěma CI sloty, který ale navíc oproti předchozímu testovanému modelu obsahuje dvě čtečky dekodéru Conax.

Popis přijímače

Na předním panelu se nachází kromě displeje základní tlačítka pro obsluhu přijímače. Pod odklopným víčkem nalézáme dva CI sloty a dvě čtečky dekodéru Conax. Na zadním panelu se nachází dva F konektory (vstup a výstup), dva konektory SCART (video + TV), anténní vstup a výstup, koaxiální S/PDIF konektor, RS 232 konektor, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu.

menu Vantage X121SCIPříjem programů a chování přijímače

Nebudu již popisovat menu, které je praktický shodné s typem X101SCI. Navíc zde najdete jen informace jaké karty máte vloženy v interním dekodéru. Pokud použijete originální firmware, tak máte k dispozici pouze dekodér Conax. V případě neoficiálního firmwaru dojde k „proměně“ dvou čteček Conaxu na UCAS.

V přijímači jsem měl poslední neoficiální firmware 00.17.00.17H-O (ze 7.7.06). Upgrade proběhl bezproblémově. Pro přijímač platí vše co jsem již psal o předešlém modelu v předchozí recenzi. Opět jsem si s chutí vyzkoušel funkci „super signal finder“. Tentokrát bych jako příklad uvedl dobu scanování všech transpondérů (97) na družicích Hot Bird. Přijímači to trvalo cca 1min 45 sec a uložil do paměti 1231 TV kanálů. Opět rychlý jako blesk.

Co mě ale zejména zajímalo, bylo využití dvou čteček univerzálního dekodéru. Do čteček je možné zasunout karty Irdeto, Viaccess, Seca Mediaguard, Conax a Cryptoworks. Vyzkoušel jsem nejprve naše „domácí“ karty Czech Link a Slovak Link. (nejprve jsem ale deaktivoval EMU). Komunikace s kartami byla rychlá a bezproblémová.

výpis programů v přijímači Vantage X121SCII přepínaní mezi pakety nečinilo žádné problémy, byl jsem velmi mile překvapen. U některých univerzálních dekodérů jsou problémy s aktivací karet. I to jsem úspěšně vyzkoušel. Aktivační zápis na další období přišel bez problémů na kartu Czech Linku. Tyto údaje, na rozdíl od originálního dekodéru Cryptoworks, se zde ale nezobrazují, tak jako to bývá u UCASu zvykem. Stačí nechat na chvíli receiver přepnutý na určitý kanál paketu a pak zkusit přepnout zda se objeví obraz. Není to tedy jako u licencovaného Cryptoworksu, kde nemusíte nic přepínat.

Příjemné bylo, že při použití karet Conax se zobrazovaly všechny dostupné informace, včetně aktivačních zápisů. Na našem trhu se můžete setkat s kartou Technisat pro dekódování některých rádií a také pro příjem paketu MTV Unlimited. Tuto kartu mám k dispozici a také předplatné na MTV Unlimited. Opět komunikace s kartou byla bezproblémová (také jsme musel vypnout EMU, aby bylo co zkoušet).

Jako další mě zajímala spolupráce s kartami Viaccess. K dispozici mám dvě originální karty a to na švýcarský balík SRG SSR a na porno kanály MCT. Obě karty jsem zasunul do čteček a čekal co se bude dít. Programy balíku MCT se okamžitě objevily. Rychlost přepínaní byla výborná.

Na švýcarských programech SRG SSR byla však tma. Jak je možná některým čtenářům známo, provozovatel SRG SSR nyní často mění přístupové kódy z důvodu přenášení zápasů z mistrovství světa ve fotbale. Takže jsem musel počkat na příslušnou aktualizaci vysílanou providerem.

EPG v přijímači Vantage X121SCIPříjemně mě potěšilo, že současný příjem dvou paketů ve stejném systému nečiní přijímači žádné problémy a že univerzální dekodér přijímá veškerá vysílaná data pro vložené karty.

Samozřejmě, že je možné použít libovolnou kombinaci karet. Úspěšně jsem také vyzkoušel současný provoz čtyř karet naráz a to za použití dvou vložených CI modulů.

Snad bych se ještě mohl zmínit o EPG. To jsem důkladně popsal v předchozí recenzi, ale nedalo mě to a chtěl jsem přijímač ještě více potrápit. Řádné zobrazování českých, ruských či tureckých znaků mě nestačilo. Chtěl jsem vidět, jak si přijímač poradí s řeckým EPG, které se vysílá v paketu Nova Hellas.

Na těchto programech (např. na Filmnetu) se vysílá multijazyčné EPG a to v řečtině a v angličtině. Přijímač standardně zobrazuje EPG v angličtině. I to už byl úspěch, protože u některých přijímačů se stává, že se obě jazykové verze „mixují“ do sebe.

Navolil jsem tedy v menu, aby jako prvotní jazyk pro EPG byla použita řečtina. Od tohoto okamžiku jsem měl před sebou řádné EPG v řečtině. Tento přijímač však umí mnohem více. Zvládne i EPG v arabštině, které se používá třeba na kanálech MBC na satelitu Arabsat. Tady jsem však narazil na chybu ve firmwaru, protože nešlo navolit EPG v angličtině i když se na kanálech MBC také vysílá.

menu Vantage X121SCIV součastné době vychází pro přijímače Vantage zhruba každé dva týdny nový firmware. To je jistě chválihodné, samozřejmě je otázkou jak dlouho to tureckým nadšencům vydrží. V posledním firmwaru byla doplněna albánština a opraveny některé drobné nedostatky.Závěr

Velmi zajímavý přijímač, který mě příjemně překvapil a to nejen svými funkcemi ale i cenou. Oproti předchozímu modelu X101SCI, za navýšení ceny cca o 1000 Kč, získáte dvě čtečky univerzálního dekodéru. Do nich pak můžete vložit karty, které se běžně prodávají na našem trhu jako je Czech Link, Slovak Link, Technisat, MCT apod.

Závěrem bych rád velmi poděkoval firmě OMKO, Kaštanová 62, Brno ( www.omko.cz ) za laskavé zapůjčení tohoto přijímače.

foto přijímače: Vantage-digital.cz

Ing. Martin Švehlík