Nové digitální televize se dostaly na rozcestí. Přestávají věřit DVB-T
| Tisk
Příběh české digitalizace se dostává do dalšího dějství. Digitální licenční řízení bylo soudem zrušeno, RRTV se snaží zachraňovat situaci podáním kasační stížnosti. Což je právní krok, který je chápán jako: do vyřízení kasační stížnosti se dají udělené licence považovat za právoplatné.
Podle předsedy RRTV Václava Žáka je stále ještě možné, že by na jaře 2007 mohly zahájit vysílání v platformě DVB-T nové digitální kanály: Z1, TV Barrandov, Febio TV, TV Pohoda, RTA a Óčko.
To si ale nemyslí Leoš Pohl, předseda představenstva společnosti Czech Digital Group (CDG), provozovatele přechodného digitálního multiplexu B v Praze.
Podle Pohla je šance na spuštění DVB-T až počátkem roku 2008. Zároveň si myslí, že za současné situace mají šanci nové platformy přenosu – zejména satelitní vysílání (DVB-S), televize ve vysokém rozlišení (HDTV) či přenos přes internetový protokol (IPTV).
V úvahách je dokonce varianta, že až se „prosadí“ DVB-T, programové pozice budou naplněny satelitními a kabelovými kanály – již v té době existujícími.
Které televizní programy to ale mohou být, to není zřejmé. Ale stát se může to, že satelitním a kabelovým kanálem se stane Z1 i Febio TV.
Ovšem nebudou to programy podle dnešních plánů. Čekat můžeme maximálně „okleštěné“ verze. To lze ilustrovat např. na Febio TV. Jestliže program televize pro DVB-T je naplánován s ročním rozpočtem zhruba 1,3 miliardy Kč, v případě satelitu by šlo jen o 200 – 300 milionů korun.
Stejně uvažovala i Z1. Vedení kanálu se chystalo na „omezený“ provoz. Plány ovšem zatrhl majitel licence a investor – finanční skupina J&T, která provozuje na Slovensku TA3.
Jak médiím minulý týden oznámil Petr Málek, ředitel marketingu finanční skupiny J&T, investor dal pokyn k zastavení investic. To spočívá zejména v přerušení nákupu techniky a nabírání zaměstnanců. Naopak dochází k propouštění.
"Dočasné pozastavení investic se týká hlavně přerušení nákupu technologií, investic do infrastruktury a ukončení zaměstnaneckého poměru s většinou pracovníků licencované společnosti První zpravodajské. Ta měla provozovat kanál Z1," říká Málek.
"Potřebné investice do projektu se pohybují v řádech desítek miliónů korun a v současnosti není zaručena jejich návratnost," zdůvodňuje Málek důvod rozhodnutí majitele. Dodává ale, že investor je připraven reagovat na další vývoj a že se licence definitivně nevzdává.
Naopak propustit klíčové zaměstnance odmítá Petr Chajda, generální ředitel plnoformátové TV Barrandov. Je spokojen se svým týmem, který považuje za českou televizní špičku. Jak pro server parabola.cz přiznal, management se sestává z lidí, kteří obdobné pozice vykonávali v nejúspěšnější české komerční TV Nova.
Chajda tvrdí, že majitel licence a investor – Barrandov Studio – projektu nadále věří a zároveň neuvažuje o budování „dočasného“ satelitního a kabelového kanálu. „Je to zdůvodněno ekonomickým modelem i faktem, že v současné době se nelze dostat do kabelových sítí,“ říká. O zařazení nových českých kanálů do své nabídky v současné době nemá zájem UPC a ani Karneval, který naopak s UPC fúzuje.
Do stavu „umělého spánku“, jak to nazývá prezident stanice Fero Fenič, se dostala Febio TV. Své zaměstnance má na bázi externistů a konzultantů. "Naše situace je stejná. Před dvěma týdny jsme přijali kroky k tomu, aby se dál nezvyšovaly naše ztráty," potvrzuje.
TV Pohoda, která patří do rodiny okolo Radia Čas ostravského podnikatele Radima Pařízka, nekomentuje médiím průběžné své kroky. Naopak v jiné pozici se nacházejí RTA a hudebně lifestylové Óčko.
RTA je uskupení regionálních televizí, ovládané českokrumlovským podnikatelem Jaroslavem Berkou, které vysílají prostřednictvím současných analogových pozemních vysílačů a svým programem vstupují do TV Prima.
Také Óčko, patřící do mediální skupiny Mafra, stále vysílá v kabelových sítích, na satelitu i IPTV. Podle vyjádření Stanislava Holce, ředitele divize Multimedia Mafra, se Óčko bude více zaměřovat na nové přenosové platformy.
Radek Pešout