TaT: Souhlas TV Markíza pro šíření v ČR nemáme
| Tisk
Test MARKIZA TT vyvolal spoustu dotazů - kdy a zda vůbec je možné program TV Markíza vysílat na území České republiky. Server parabola.cz proto požádal PR oddělení TV Markíza o vyjádření k přeshraničnímu šíření svého programu. Televize nám poslala následující stanovisko ředitele Centra Techniky, které nechávámepo v originálním znění:
"
Spoločnosť MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. je vysielateľom televíznej programovej služby TV MARKÍZA na základe licencie udelenej Radou pre vysielenie a retransmisiu, pričom práva a povinnosti vysialateľa upravujú ustanovenia zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z.z. o telekomunikáciách v platnom znení. V zmysle udelenej licencie je TV MARKÍZA vysielateľom s rozsahom vysielania definovaným ako multiregionálne vysielanie a nie je subjektom oprávneným vysielať mimo územia Slovenskej republiky. Za vysielanie do zahraničia sa nepovažuje vysielanie, ktoré je prirodzeným presahom oprávneného vysielania."
"
Skutočnosť, že na území Českej republiky bolo zaznamenané šírenie programu TV MARKÍZA vyplýva z jeho neoprávneného šírenia prostredníctvom káblových operátorov s domicilom v Českej republike, ktorý tak konali bez súhlasu majiteľa licencie, pričom k udeleniu uvedeného súhlasu majiteľ licencie, tj. spoločnosť MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o., nie je oprávnený."
TV Markíza uvádí, že šíření programu mimo území Slovenska s výjimkou oblastí, kde existuje terestrický signál stanice, je protiprávní.
"
Nejsem expert na vysílací práva, a proto nemohu legálnost vysílání TV Markíza v kabelových sítích v ČR posoudit. Faktem je, že TV Markíza je v nabídce českých kabelových operátorů mnoho let. Nabízení programu TV Markíza naší firmou v ČR podléhá souhlasu této stanice," uvádí pro vysvětlenou serveru parabola.cz Jaromír Glisník, výkonný ředitel Trade and Technology. "
Je rovněž právem této stanice stanovit podmínky tohoto souhlasu. To respektujeme," tvrdí J. Glisník. "
Souhlas TV Markíza ke komerčnímu zařazení do nabídky v ČR nemáme," ujasňuje situaci J. Glisník. "
Naše testy směřují k tomu, abychom splnili technické podmínky pro souhlas TV Markíza k zařazení programu na naše karty," dodává.
Kdy se programu TV Markíza dočkají uživatelé TT Karet? "
Na tuto otázku nemohu poskytnout konkrétní odpověď," mlží J. Glisník ohledně rozšíření nabídky o žádaný program diváky v České republice.
TaT testuje na svých kartách také program TROJKA, což je nový sportovní kanál Slovenské televize (STV). V tomto případě se nevysílá virtuální kanál, neboť u Trojky již není zapojen starý CAID 0D03 karet Slovak Link, který by kolidoval s kartami TaT.
K legálnosti a možného šíření Trojky v Česku server parabola.cz kontaktoval STV. Odpověď z televize zatím neobdržel.
V Česku se nadále mohou šířit dva programy Slovenské televize (STV) - Jednotka (STV1) a Dvojka (STV2) s výjimkou pořadů, na které nemá vysílatel práva pro šíření mimo Slovensko (zpravidla sportovní přenosy). Naopak na Slovensku se mohou vysílat až tři programy České televize - ČT1, ČT2 a zpravodajský FTA kanál ČT24. Sportovní kanál ČT4 Sport se v nabídkách slovenských operátorů neobjevuje.
Na českých kartách TaT je k v rámci testovacího vysílání dostupný přeci jedna komerční celoplošná televize - TV JOJ. Ta je zde přítomná jen díky zpřízněným firmám kolem TV JOJ a SkyLinku.
Martin Vyleťal