Quantcast

Příjem ruských programů v praxi

| Tisk

Ruské programy ze satelitu byly již v éře analogového satelitního vysílání českými a slovenskými diváky velmi žádané. V té době byl přes satelit Gorizont vysílán jediný analogový program v Ku pásmu, který bylo možné přijímat s přijatelně velkou parabolickou anténou (120 cm) i u nás. Satelit inklinoval a navíc signál programu byl poměrně slabý.

Situace v příjmu ruských programů ze satelitu se změnila až s nástupem digitálního vysílání, přičemž příjmové podmínky pro ruské programy se začínají zlepšovat až v posledních měsících.

Ze satelitu Sirius (5E) i Amos-1 (4W) můžeme již nyní s relativně malou parabolickou anténou příjímat řadu ukrajinských TV programů, které vysílají některé pořady i v ruštině. Přímo v ruštině vysílá pravidelný program stanice RTV na satelitu Hot Bird 13E na kmitočtu 11,938 GHz (polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4). Program, stejně jako ve všech dnes uváděných příkladech není kódován.

<a title=Eutelsat W4 , pokrytí signálem">Pokud má český a sloveský divák o příjem ruských programů ze satelitu skutečně zájem, je pro něj zřejmě nejzajímavější pozice 36E, kde jsou umístěny satelity Eutelsat SESAT a Eutelsat W4. Sesat pokrývá svým signálem Evropu a Indii a Eutelsat W4 území Afriky a hlavně Ruska a okolních států.

Jestliže ze satelitu SESAT můžeme přijímat gruzínskou a arménskou TV s přibližně s 90cm anténou, pro příjem programů z W4 je potřeba anténa o větším průměru.

Jak je z obrázku - vyzařovacího diagramu Eutelsatu W4 - patrno, nejlepší příjmové podmínky družice W4 jsou v Rusku, kde pro příjem programů postačuje parabolická anténa o průměru 60cm. Směrem na východ signál velmi slábne a na území ČR a Slovenska je zapotřebí parabol o průměrech 120 až cca 180 cm.

Tolik tedy teorie. Horké srpnové dny s jasnou oblohou jsou přímo ideální pro příjem slabých signálů ze satelitu. Využili jsme příznivého počasí pro lov zajímavých programů z oribitu. Pro příjem jsme použili parabolickou anténu o průměru 120 cm s LNB 0.6 dB, který poskytoval kvalitní příjem pro digitální TV/R programy. Příjem se uskutečnil v Praze.

TNV (THB)Testem prošla i pozice 36E, kde kromě dobře přijímatelných signálů z družice SESAT je umístěna i družice Eutelsat W4, kterou využívá mj. i ruská společnost NTV+. Doposud se tvrdilo, že pro příjem signálů NTV+ z této pozice je zapotřebí parabolická anténa o průměru 180 cm s polarizační destičkou.

Po nastavení parametrů SCPC kanálu TNV (kmitočet 12,225, polarizace levotočivá, SR 4340, FEC 3/4) jsme zachytili vysílání ruské TNV (Tatarstan Novy Vek). Přijímač Humax u této stanice ukazoval kvalitu signálu 26-30%, která postačuje pro příjem programů za dobrých příjmových podmínek.

Stanice TNV nabízí divákovi především domácí tvorbu. TNV vysílá od cca 10 do 20 hodin.REN TVZ družice Eutelsat W4 jsme zachytili se 120cm parabolickou anténou i ruský paket NTV+. Na kmitočtu 12,245 GHz (polarizace pravotočivá, SR 27500, FEC 3/4) přijímač nalezl volně vysílané promo NTV+ a komerční REN TV. Na tomto kmitočtu jsou vysílány i zakódované programy v CA Viaccess1 - Deutsche Welle, TV5 Europe a Reality TV. Signál u tohoto kmitočtu byl podstatně slabší - Humax ukázal kvalitu signálu 16-18%.

Pro příjem kódovaných programů je zapotřebí přijímač s vestavěným dekodérem Viaccess (např. Humax VACI-5300) či přijímač, který má slot CI, do kterého se vloží modul Viaccess. K příjmu je zapotřebí i přístupová karta. Další možností je neoficiální příjem (např. Humax IRCI-5400 a karta DS9).

Začátkem srpna 2002 jsme zaregistrovali několiktrát 'silný' signál i na kmitočtu 12,322 GHz (polarizace pravotočivá, SR 27500, FEC 3/4), který též využívá provozovatel pay-tv NTV+. Všechny programy na tomto kmitočtu - NTV+ Sport, NTV+ Futbol, NTV+ Boevik, NTV+ Mir Kino, NTV+ Mir Kino, NTV+ Detskij Mir, ORT, NTV+ Nočnoj Kanal - jsou zakódovány systémem Viaccess1. I v tomto případě Humax detekoval kvalitu signálu na 16-18%.

ZÁVĚR
Příznivé počasí poskytuje příznivé podmnínky i pro příjem satelitních signálů. V případě laborování s příjmem programů z Eutelsatu W4 doporučujeme řádně nastavenou parabolickou anténu a kvalitní LNB uzpůsobený pro příjem kruhové polarizace.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články